Չնայած անկարգությունների ալիքի դեմ պայքարին՝ Իրանը շարունակում է պահպանում է զգոնությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների հանդեպ եւ պատրաստ է ապահովել իր շահերը տարածաշրջանում, գրում է Tehran Times-ը։
«Վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում Իրանը բախվել է անկարգությունների աննախադեպ ալիքի՝ բռնկված Մահսա Ամինիի մահից հետո՝ երիտասարդ կին, որը մահացել է ոստիկանական կալանքի տակ գտնվելու ժամանակ: Անկարգությունները տեղի են ունենում այն ժամանակ, երբ հարավկովկասյան տարածաշրջանը դարձել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ մշտական բախումների օջախ:
Կիրակի օրը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Հայաստանի հետ սահմանի երկայնքով ադրբեջանական զինուժը կրակի տակ է հայտնվել եւ ձեռնարկել է «համարժեք պատասխան միջոցներ»:
Հայաստանը հերքել է, որ կրակել է ադրբեջանական ուժերի վրա։ «Հայկական Զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, եւ Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից նման ապատեղեկատվության ամենօրյա տարածումը ոչ այլ ինչ է, քան սահմանին արհեստականորեն լարվածություն ստեղծելու փորձ»,- նշել է ՀՀ ՊՆ-ն
Հայ-ադրբեջանական սահմանին վերսկսված լարվածությունը արդեն վաղուց անհանգստացնում է Իրանին՝ հաշվի առնելով այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցք ստեղծելու Ադրբեջանի ծրագրերը, որը իրականացնելու դեպքում կկտրի Իրանի ցամաքային սահմանը Հայաստանի հետ։
Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում միջազգային սահմանների վերաբերյալ Իրանի անհանգստությունը սրվել է 2020 թվականի Ղարաբաղյան պատերազմից հետո։ Այդ ժամանակից Իրանը զգուշացնում է, որ չի ընդունի տարածաշրջանում սահմանների ոչ մի փոփոխություն։
Իրանում տեղի ունեցած վերջին անկարգությունները ավելի են սրել այս մտավախությունները, քանի որ Իրանը զբաղված է սեփական տունը կարգի բերելով: Սակայն իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան հանգստացրել է մտահոգությունները Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: Իրանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մոհամմադ Ջամշիդին ասել է, որ անկարգությունները չեն շեղում Իրանի ուշադրությունը տարածաշրջանում զարգացումներին հետեւելուց:
Իրանի նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսին անցյալ շաբաթ Աստանայում երկրների ղեկավարների գագաթաժողովի շրջանակներում հանդիպել է իր ադրբեջանցի գործընկեր Իլհամ Ալիեւի հետ։ «Այս հանդիպմանը Ռայիսին մերժել է պատմական սահմանների, տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականության եւ Իրան-Հայաստան տարանցիկ ճանապարհի ցանկացած փոփոխություն։ Նա ասել է, որ դա կհանգեցնի Իրանի խիստ արձագանքին: Ռայիսին նաեւ մերժել է եվրոպական ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում որեւէ պատրվակով։ Նա ասել է, որ ներքին խնդիրները մեզ չեն շեղի Իրանի ժողովրդի ռազմավարական շահերից»,- հանդիպման մասին Twiter-ում գրել է Ջամշիդին։
Հանդիպմանը Ռաjիսին հայտարարել է, որ պետք է հարգել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ազգային ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը, ասվում է հանդիպմանը հաջորդած հաղորդագրության մեջ։
«Իրանը մերժում է տարածաշրջանի պատմական եւ աշխարհաքաղաքական սահմանների ցանկացած փոփոխություն եւ Իրանի wu Հայաստանի տարանցիկ կարգավիճակի ցանկացած փոփոխություն»,- ասել է Ռաjիսին։ Հիշեցնելով, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը առաջին երկիրն է, որը ողջունել է Լեռնային Ղարաբաղի ազատագրումը, նա հավելել է. «Իրանը պատրաստ է օգտագործել իր հսկայական ներուժը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ տարաձայնությունները լուծելու համար»:
Ադրբեջանի նախագահն իր հերթին Պրահայում մանրամասն զեկույց է ներկայացրել տարածաշրջանային իրադարձությունների եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ բազմակողմ բանակցությունների վերջին կարգավիճակի մասին։
Նա նաեւ ընդգծել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջազգային սահմանների պահպանումն ու դրանց հանդեպ հարգանքը։
Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլլահիանը շաբաթ օրը հեռախոսազրույցում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ մտքեր է փոխանակել երկկողմ, տարածաշրջանային եւ միջազգային ոլորտների կարեւորագույն հարցերի շուրջ։
Ամիր-Աբդոլլահիանը նշել է իրանա-ադրբեջանական հարաբերությունների խորությունը եւ կարեւոր համարել երկու երկրների նախագահների վերջին հանդիպումը Ղազախստանի մայրաքաղաքում՝ Ասիայում փոխգործակցության եւ վստահության միջոցների ամրապնդման համաժողովի գագաթաժողովի շրջանակներում։
Անդրադառնալով Կովկասյան տարածաշրջանի վերջին զարգացումներին՝ Իրանի արտգործնախարարն ընդգծել է երկրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը աջակցությունը՝ ընդգծելով, որ նման մոտեցումն Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշտական քաղաքականությունն է։
Ամիր-Աբդոլլահիանն ասել է, որ Կովկասում օտար ուժերի ներկայությունը տարածաշրջանի երկրների համար ընդհանուր խնդիր է, եւ ընդգծել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը դեմ է տարածաշրջանում ցանկացած օտար ուժի տեղակայմանը»։

Despite battling a wave of unrest, Iran remains vigilant about developments in the South Caucasus region and is ready to safeguard its interests in the region, the Tehran Times writes.
"Over the last few weeks, Iran has been dealing with an unprecedented wave of unrest that broke out over the death of Mahsa Amini, a young girl who died in police custody. The unrest came at a time when the South Caucasus region has become a flashpoint of sporadic skirmishes between Armenia and Azerbaijan.
On Sunday, the Azerbaijani ministry of defense said Azerbaijani forces along the border with Armenia came under fire and took “adequate retaliatory measures.”
Armenia denied firing at Azerbaijani forces. "Units of the Armenian Armed Forces did not open fire in the direction of the Azerbaijani positions, and the daily dissemination of such misinformation by the Ministry of Defense of Azerbaijan is nothing but an attempt to artificially create tension on the border,” a spokesperson for the Armenian defense ministry said in a statement.
The resumption of tension on the Armenian-Azerbaijani border has long been a source of concern for Iran, given Azerbaijan's plans to create the so-called Zangezur corridor, which, if implemented, would cut Iran's land border with Armenia.
Iran's concerns about international borders in the South Caucasus region escalated after the Karabakh war in 2020. Since then, Iran has warned that it will not accept any border changes in the region.
The recent turmoil in Iran has further exacerbated these fears, as Iran has been busy putting its own house in order. But a senior Iranian official calmed fears about the situation in the South Caucasus region. Mohammad Jamshidi, the Iranian president's deputy chief of staff for political affairs, said the unrest was not distracting Iran from observing events in the region.
Iranian President Seyed Ebrahim Raisi met with his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev on the sidelines of the CICA summit in Astana last week.  "In this meeting, Ayatollah Raisi rejected any change in the historical borders, the geopolitics of the region, and the Iran-Armenia transit route. He said it will elicit a decisive response from Iran. Ayatollah Raisi also rejected European military presence in the region under any cover. He said internal issues won’t distract us from the Iranian nation’s strategic interests,” Jamshidi said of the meeting on Twitter.
At the meeting, Raisi said the national sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and Armenia must be respected, according to a release from the meeting.
"From the point of view of the Islamic Republic of Iran, any change in the historical and geopolitical borders of the region and any change in the transit status of Iran and Armenia are rejected,” President Raisi said. Recalling that the Islamic Republic of Iran was the first country to welcome the liberation of Nagorno-Karabakh, he added: "“Iran is ready to use its great capacity to resolve the discords between Azerbaijan and Armenia.”
For his part, the Azerbaijani president gave a detailed report in Prague on regional developments and the latest status of multilateral talks between Azerbaijan and Armenia.
He also stressed the observance and respect for the Islamic Republic of Iran's international borders.
Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian exchanged views on the most important issues in bilateral, regional and international spheres in a telephone conversation with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov on Saturday.
Amir-Abdollahian noted the depth of Iran-Azerbaijan relations and called the recent meeting of the two presidents on the margins of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) summit in the capital of Kazakhstan important.
Referring to the recent developments in the Caucasus region, the Iranian Foreign Minister stressed support for the sovereignty and territorial integrity of countries, including Azerbaijan and Armenia, stressing that this approach is a permanent policy of the Islamic Republic of Iran.
Amir-Abdollahian said that the presence of foreign forces in the Caucasus is a common problem for the countries of the region and stressed that the IRI is against the deployment of any foreign forces in the region.