Այո, վերջին շրջանում Ադրբեջանի հետ ակտիվ հանդիպումներ են տեղի ունենում, մենք պատրաստ ենք եւ ամեն ջանք գործադրելու ենք, որ նույն ինտենսիվությամբ աշխատանքները շարունակվեն տարածաշրջանում ի վերջո, իսկապես կայուն, երկարատեւ ու արդար խաղաղություն հաստատելու համար: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 18-ին, Երեւանում Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Աննիկեն Հյութֆիլդտի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Այս առումով մեր ակնկալիքներն ու տրամադրվածությունը չի փոխվել:
Ուրիշ բան, որ մենք զուգահեռ այս բանակցություններին, շարունակաբար տեսնում ենք Ադրբեջանի կողմից ոչ կոնստրուկտիվ, ես կասեի առավելապաշտական պահվածք եւ նաեւ տեսնում ենք ուժի գործադրմամբ կամ ուժի գոերծադրման սպառնալիքով այդ բանակցությունների վրա ազդելու ցանկություն ու փորձ:
Միայն այս մեկնաբանությամբ եմ ես տեսնում Ադրբեջանի վերջին ագրեսիան: Մենք գիտենք, որ դրանից առաջ եղել է եւս մեկ ագրեսիա, դրանից առաջ եւս մեկ սադրիչ գործողություն եւ նաեւ հռետորաբանություն: Ակնհայտորեն այդպիսի գործողությունները չեն նպաստում կառուցողական մթնոլորտին եւ կառուցողական բանակցություններին: Մենք կարծում ենք, որ վերջնական լուծումների պետք է հանգենք բանակցությունների սեղանի շուրջ: Մենք պատրաստ ենք շարունակել այդ ջանքերը»,-ասաց ԱԳ նախարարը:

Recently active meetings have been organized with Azerbaijani representatives, and Armenia is ready and will do its best to continue working with the same intensity to really establish a stable, long-term and fair peace in the region, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at a joint press conference with Norwegian Foreign Minister Anniken Huitfeldt in Yerevan on Tuesday.
"In this regard, our expectations and attitudes have not changed.
Another thing is that in parallel with these negotiations we constantly see unconstructive, I would say, maximalistic behavior on the part of Azerbaijan, as well as the desire and attempt to influence these negotiations through the use of force or the threat of its use.
Only in this interpretation do I see Azerbaijan's latest aggression. We know that before that there was another aggression, and before that there was another provocative action, as well as rhetoric. Obviously, such actions are not conducive to a constructive atmosphere and constructive negotiations. We believe that final solutions must be reached at the negotiating table. We are ready to continue these efforts," Mirzoyan said.