Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Սենատորների պալատը հայտարարությամբ դատապարտել է Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածք Ադրբեջանի ներխուժումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ուրուգվայի Սենատորների պալատը հայտարարության մեջ նշված է.
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բախումների սրացումը և Հայաստանի տարածքի Ադրբեջանի ռմբակոծումները՝
Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Սենատորների պալատը հայտարարում է.
Իր դատապարտումը Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ներխուժման առնչությամբ,
Իր համերաշխությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի հարձակման զոհ հանդիսացող հայ ժողովրդին, ինչպես նաև Ուրուգվայի՝ այդ ազգության քաղաքացիներին՝ ազդված մարդկային կյանքերի կորստով,
Իր մտահոգությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ճնշման և ռազմական բախումների կապակցությամբ,
Հայ ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանի զինվորականների կողմից իրականացրած պատերազմական հանցագործությունների մասին բազմաթիվ արձանագրությունների առկայության պայմաններում պահանջում է ամբողջական և անաչառ հետաքննություն, ինչպես բարձրաձայնվել է ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Եվրոպական Միության, Ռուսաստանի, Միացյալ Թագավորության կողմից, ի թիվս այլոց,
Մերժում է սպառնալիքի և ուժի կիրառումը՝ որպես տարաձայնությունների լուծման միջոց,
Հույս է հայտնում, որ երկու երկրների միջև երրորդ երկրների միջնորդների ներգրավմամբ մեկնարկած դիվանագիտական բանակցությունները թույլ կտան համաձայնության հասնել՝ հիմնված միջազգային իրավունքի կիրարկման վրա և կապահովեն երկու երկրների միջև տևական խաղաղություն՝ հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը,
Հորդորում է Հայաստանին և Ադրբեջանին պահպանել լիարժեք հրադադար՝ հիմնված 2020թ. Եռակողմ հայտարարության վրա և վերականգնել երկխոսության ուղին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ և այլ համաձայնեցված ուղիներով, միջազգային հանրության աջակցությամբ և երաշխավորմամբ՝ ՄԱԿ-ի սկզբունքների համաձայն, ինչպես արտահայտվել է մեր արտաքին հարաբերությունների նախարարության կողմից ս. թ. 14/9/22-ի հաղորդագրությամբ»։

The Chamber of Deputies of the Eastern Republic of Uruguay condemned Azerbaijan's invasion of internationally recognized territory of the Republic of Armenia, reports Armenpress.
"Taking into account the escalation of clashes between Azerbaijan and Armenia and the bombing of Armenian territory by Azerbaijan,
The Chamber of Deputies of the Eastern Republic of Uruguay:
Expresses its condemnation of Azerbaijan's invasion of the internationally recognized territory of the Republic of Armenia,
Expresses its solidarity with the Armenian people affected by the Azerbaijani attack on the sovereign territory of Armenia, as well as expresses its condolences for the Armenian victims,
Expresses its concern over the pressure and military clashes on the border between Armenia and Azerbaijan,
Notes that with numerous records of war crimes committed by Azerbaijani military personnel against Armenian POWs, a full and impartial investigation is required, as stated by the US, France, the European Union, Russia, the UK and others.
Rejects the use of threats and force as a means of settling disputes.
It expresses the hope that the diplomatic negotiations launched between the two countries with the involvement of mediators from third countries will make it possible to reach an agreement on the basis of the implementation of international law and to ensure a lasting peace between the two countries, taking into consideration the integrity and sovereignty of the Republic of Armenia.
Calls upon Armenia and Azerbaijan to observe a complete ceasefire based on the Trilateral Statement of 2020 and to resume the path of dialogue under the mediation of the OSCE Minsk Group and other agreed channels, with the support and guarantees of the international community, in accordance with the principles of the United Nations, as also expressed in our Foreign Ministry's communication of 14.09.22," the statement reads.