Վերջին շաբաթների ընթացքում, վերջին օրերին, մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել ԱՄՆ-ի հետ։ Երեւան ժամանելուց մեկ ժամ առաջ զրույց ունեցա ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի հետ։ Ամեն ինչ ընթանում է ճիշտ ուղղությամբ։ Այդ մասին հոկտեմբերի 20-ին Երեւանում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը՝ պատասխանելով իրանական միջուկային գործարքի վերականգնման մասին հարցին։ Նրա խոսքով, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առավել արդյունավետ համագործակցություն եւ բանակցություններ ձեւավորել հատկապես ԱԷՄԳ-ի հետ Իրանի համագործակցության ուղղությամբ։ «ԱԷՄԳ-ն անարդար հայտարարություններ է անում Իրանի նկատմամբ։ Մենք խնդրել ենք համապատասխան պատասխաններ փոխանցել եւ արձանագրություն մշակել, որը պետք է կիրառվի։ Բացի այդ, մենք բանակցություններ ենք վարել իրանցի եւ ամերիկացի բանտարկյալների ազատ արձակման շուրջ։ Այս հարցում մենք լավ արդյունքների ենք հասել։ Ամերիկյան պատվիրակությունը Իրան է ժամանել երրորդ երկրի միջոցով։ Մարդասիրական առաքելության շրջանակներում մեկ բանտարկյալ՝ Իրանի եւ ԱՄՆ-ի հպատակ, հանձնվել է Օմանին։ Բանակցությունները շարունակվում են»,- հավելել է Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը:
Նա հիշեցրել է, որ միաժամանակ ԱՄՆ-ը եւ որոշ արեւմտյան երկրներ հապճեպ հայտարարություններ են արել՝ կապված վերջին բողոքի ցույցերի հետ։
«Մենք ամեն ինչ վերահսկում ենք։ Մենք առանձնացնում ենք ահաբեկիչներին եւ մարդկանց, ովքեր պարզապես պաշտպանում են իրենց շահերը։ Երկրորդ խմբի քաղաքացիներից ոչ մեկը հետապնդման չի ենթարկվել։ Մենք արեւմտյան երկրներին կոչ ենք արել սխալ տվյալների հիման վրա քայլեր չձեռնարկել Իրանի ղեկավարության դեմ, չկապել այն միջուկային համաձայնագրի բանակցությունների հետ եւ չխանգարել վերադարձը համապարփակ բանակցություններին»,- եզրափակել է նախարարը։

Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian said that in recent weeks, in recent days, there had been an exchange of views with the United States. An hour before his arrival in Yerevan, he had a conversation with Josep Borrell, the head of EU diplomacy. Everything is going in the right direction. His remarks came at the Thursday's briefing in Yerevan, answering a question about the renewal of the Iranian nuclear deal. According to him, an agreement has been reached to form more effective cooperation and negotiations, especially in the direction of Iran's cooperation with the IAEA. "The IAEA is making unfair statements about Iran. We asked for appropriate responses and the development of a protocol to be applied. In addition, we have negotiated the release of Iranian and U.S. prisoners. On this issue we achieved good results. An American delegation came to Iran through a third country. As part of the humanitarian mission, one prisoner, an Iranian and U.S. national, was handed over to Oman. Negotiations are continuing," Hosein Amir-Abdollahian added.
At the same time, the U.S. and some Western countries have made hasty statements about the recent protests.
"We are in control. We separate the terrorists and the people who are just protecting their interests. None of the second group of citizens has been persecuted. We called on Western countries not to take steps against Iran's leadership based on erroneous information, not to link this to the negotiations on the nuclear deal, and not to prevent a return to comprehensive negotiations," the minister concluded.