ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունն ընթացիկ տարվա հունվար-օգոստոսին հասել է 2,8 մլրդ դոլարի՝ անցած տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ ավելանալով 74 տոկոսով։ Այս մասին Երեւանում, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հոկտեմբերի 21-ի նիստում ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ավելացրել է, որ արտահանումը Հայաստանից կրկնակի ավելացել է, իսկ ներմուծումն ավելացել է 58 տոկոսով։
Նրա գնահատմամբ՝ չնայած քաղաքական լարվածությանը եւ աշխարհի բարդ սոցիալ-տնտեսական վիճակին, ԵԱՏՄ-ն հետեւողականորեն իրականացնում է ինտեգրացիոն օրակարգը, խորացնում համագործակցությունն անընհատ գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում։
«Մենք վստահաբար կարող ենք փաստել ԵԱՏՄ-ի կայացման գործընթացում դրական արդյունքների եւ միտումների առկայությունը փոխադարձ առեւտրում։ Մենք հասել ենք լուրջ հաջողությունների, ստեղծվել է ընդհանուր շուկա, նկատելիորեն բարձրացել են փոխադարձ առեւտրի ցուցանիշները։ ԵԱՏՄ-ի ընդհանուր շուկայի տրամադրած բոլոր հնարավորություններով հանդերձ՝ մենք պահպանում ենք նաեւ ազգային օրենսդրությունների առանձնահատկությունները եւ պահանջները եւ անհրաժեշտության դեպքում, ի պատասխան նոր մարտահրավերների, կիրառում ենք պաշտպանական միջոցներ՝ սեփական ներքին շուկաների համար»,- նշել է Փաշինյանը։

Armenia's trade with the other Eurasian Economic Union (EEU) member countries reached $2.8 billion in January-August of this year, increasing by 74 percent compared to the same period last year. Prime Minister Nikol Pashinyan announced this at Friday’s extended meeting of the Eurasian Intergovernmental Council, in Yerevan.
He added that exports from Armenia have doubled, and the imports have increased by 58 percent.
In his assessment, despite the political tension and the complicated socioeconomic situation of the world, the EEU consistently implements its integration agenda and deepens cooperation in the face of global challenges.
"We can certainly document the presence of positive results and trends in mutual trade in the process of establishment of the EEU. We have achieved major success, a single market has been created, the indicators of mutual trade have noticeably increased. Along with all the opportunities provided by the EEU single market, we also maintain the features and requirements of national legislations and, if necessary, in response to new challenges, we apply protective measures for our own domestic markets," Pashinyan noted.