Հունաստանի զինված ուժերն ունեն բավարար զսպող ուժ՝ Թուրքիայի ցանկացած սադրանքին արդյունավետ արձագանքելու համար։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Հունաստանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իոանիս Իկոնոմուն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Հարցին, թե արդյոք Հունաստանին անհանգստացնում է Թուրքիայի կողմից բալիստիկ հրթիռների մշակումը, ինչպես նաեւ Թուրքիայում միջուկային հավակնությունների եւ միջուկային մարտագլխիկների մշակման վերաբերյալ հարեւան երկրում տարբեր լրատվամիջոցների հրապարակումները, նա պատասխանել է, որ Հունաստանի ԶՈՒՆ հոգացել է իր զսպող ուժի մեծացման համար։ «Մեր տարածաշրջանի աշխարհառազմավարական եւ աշխարհաքաղաքական իրականության մեջ այն աճել է մի քանի մակարդակով։ Հունաստանը ինքնավստահ պետություն է՝ ուժեղ դաշնակիցներով, միջազգային իրավունքով, որն իր կողմից է, բավարար զսպող ուժով, որպեսզի կարողանա արդյունավետ կերպով, առանց անհանգստության, վախի եւ խուճապի դիմակայել ցանկացած սադրանքի, ցանկացած մարտահրավերի»:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հոկտեմբերի 21-ին հաստատել է Թուրքիայում նոր Typhoon բալիստիկ հրթիռի առկայությունը, որը գաղտնի փորձարկվել է հոկտեմբերի 18-ին՝ Սեւ ծովի ափին։ Հրթիռը 458 վայրկյանում հաջողությամբ խոցել է 561 կմ հեռավորությամբ թիրախը։
Սեպտեմբերի 6-ին Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը հիշեցրել է թուրքական պնդումները, թե Էգեյան ծովի կղզիները «գրավված են հույների կողմից», եւ «իրենք [թուրքերը] կարող են գիշերը հանկարծ գալ ու ներխուժել այդ կղզիներ»: Դենդիասի խոսքով՝ Էգեյան ծովի հունական կղզիների հակառակ կողմում՝ թուրքական կողմում, տեղակայվել են «Եվրոպայի ամենամեծ դեսանտային նավատորմը եւ ամբողջ թուրքական բանակը»։ Արտգործնախարարն ընդգծել է, որ Հունաստանը բավականաչափ ուժ ունի իր տարածքային ամբողջականությունը թուրքական սպառնալիքներից պաշտպանելու համար։

The Greek Armed Forces have enough deterrent power to effectively respond to any provocation by Turkey. Greek government spokesman Ioannis Ikonomou said this at a briefing, TASS reported.
Asked whether Greece was concerned about Turkey's ballistic missile development and various reports in the neighboring country's media about nuclear ambitions and the development of nuclear warheads in Turkey, he said Greece had taken care to increase the deterrent power of its armed forces.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan confirmed Oct. 21 that Turkey has a new Typhoon ballistic missile, which was secretly tested Oct. 18 on the Black Sea coast. The missile successfully hit its target at a distance of 561 kilometers in 458 seconds.
On September 6, Greek Foreign Minister Nikos Dendias recalled Turkish claims that the islands in the Aegean Sea are occupied by the Greeks and the Turks may suddenly come at night and invade these islands.
According to Dendias, opposite the Greek islands in the Aegean Sea there is the biggest landing fleet in Europe and an entire Turkish army deployed on the Turkish side. The foreign minister stressed that Greece has enough forces to defend its territorial integrity against Turkish threats.