Իսրայելն ավելի ու ավելի է անհանգստանում Ռուսաստանի եւ Իրանի «վտանգավոր մերձեցումից» եւ ամենօրյա գնահատումներ է անցկացնում՝ իր դիրքորոշումը հակամարտության վերաբերյալ վերանայելու համար, ասել է վարչապետ Յաիր Լապիդը The Jerusalem Post-ին տված հարցազրույցում։
«Մեր կատարած աշխատանքի մի մասը կապված է Ռուսաստանի եւ Իրանի միջեւ շատ վտանգավոր մերձեցման հետ,- ասել է Լապիդը,- Մենք չենք պատրաստվում անտեսել դա կամ ոչինչ անել… ուստի մենք պետք է ամեն օր վերանայենք իրավիճակը եւ արձագանքենք»:
Հարցին, թե ինչն է խանգարում Իսրայելին Ուկրաինային հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր տրամադրել, Լապիդը պատասխանել է. «Նախ՝ մենք Ուկրաինայի կողմից ենք: «Մենք աջակցում ենք նրանց։ Մենք հենց նոր քվեարկեցինք ՄԱԿ-ում [Գլխավոր ասամբլեայում] եւ աշխարհին ասացինք, որ երբեք չենք ընդունի Ուկրաինայի չորս շրջանների բռնակցումը Ռուսաստանի կողմից։ Մենք դեռ միակ երկիրն ենք աշխարհում, որը դաշտային հիվանդանոց է կառուցել Ուկրաինայում»։
Նա նշել է, որ դրա հետ մեկտեղ անհրաժեշտ է «ապահովել Իսրայելի ազգային անվտանգության շահերի մշտական պաշտպանությունը»։
Թեեւ Լապիդը չի հստակեցրել, սակայն Ուկրաինային զենք չմատակարարելու Իսրայելի քաղաքականությունը մասամբ պայմանավորված է Թել Ավիվ-Մոսկվա հակամարտությունների կարգավորման մեխանիզմով, որը Իսրայելին թույլ է տալիս հարվածել Սիրիայում իրանական օբյեկտներին՝ առանց այնտեղ տեղակայված ռուսական զորքերին բխվելու, նշում է թերթը։
Չնայած Իսրայելը զենք չի մատակարարել, նա հայտարարել է, որ պատրաստ է օգնել Ուկրաինային ստեղծել քաղաքացիական հրթիռների վաղ ահազանգման համակարգ:
«Այնպես որ, մենք կաջակցենք Ուկրաինային, մենք ակտիվորեն կաջակցենք Ուկրաինային եւ հաշվի կառնենք Իսրայելի ազգային անվտանգության շահերը»,- ասել է Լապիդը։

Israel is deeply concerned over Russia and Iran's military ties and is conducting daily assessments to review its position on the conflict, Prime Minister Yair Lapid told The Jerusalem Post.
In a phone call between Lapid and Dmytro Kuleba, the Israeli PM "received an update on the war in Ukraine, and emphasised that Israel stands with the Ukrainian people," a statement from Lapid's office said.
"In their conversation, the prime minister emphasised his deep concern about the military ties between Iran and Russia," the statement noted.
He added that in doing so, it is necessary to "ensure that Israel's national security interests are protected at all times.
Although Lapid did not specify, but Israel's policy not to supply weapons to Ukraine is partly related to the conflict resolution mechanism between Tel Aviv and Moscow, which allows Israel to strike Iranian targets in Syria without facing Russian troops stationed there, the newspaper notes.
Although Israel has not supplied weapons, it has said it is willing to help Ukraine build a civilian early warning system for missile attacks.