Ռուսաստանի եւ Իրանի ներկայացուցիչները ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում սպառիչ պատասխաններ են տվել Ուկրաինայում իրանական անօդաչու թռչող սարքերի ենթադրյալ օգտագործման ԱՄՆ մեղադրանքներին։ Այս մասին երկուշաբթի օրը լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ «Վալդայ» միջազգային քննարկման ակումբի 19-րդ ամենամյա հանդիպման շրջանակներում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ինչ վերաբերում է Իրանից անօդաչու թռչող սարքերի հետ կապված կոնկրետ իրավիճակին, Իրանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչները պաշտոնապես սպառիչ պատասխաններ են տվել, այդ թվում՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում»,- ասել է նա։
Մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի համապատասխան մեղադրանքները՝ Լավրովը նշել է, որ Վաշինգտոնն ապրում է ոչ թե միջազգային իրավունքի նորմերով, այլ իր կանոններով։ «Այս կանոնները նշանակում են, որ իրենց ամեն ինչ թույլատրված է»,- ընդգծել է նախարարը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի եւ Իրանի պաշտոնյաները հերքել էին Ուկրաինայում օգտագործելու համար Ռուսաստանին իրանական անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարման մասին մի շարք արեւմտյան լրատվամիջոցների պնդումները։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նման հաղորդագրությունները արտանետում է անվանել եւ ընդգծել է, որ ՌԴ-ն օգտագործում է հայրենական արտադրության անօդաչու թռչող սարքեր։

Representatives of Russia and Iran have given comprehensive answers in the UN Security Council to the US accusations of alleged use of Iranian drones in Ukraine, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov told reporters on Monday in the margins of the 19th annual meeting of the Valdai international discussion club, TASS reported.
"As for the specific situation with drones from Iran, the representatives of Iran and the Russian Federation have given exhaustive answers officially, including in the UN Security Council," he said.
Commenting on the relevant U.S. accusations, Lavrov pointed out that Washington does not live by international law, but by its own rules. "These rules are that everything is allowed to them," the minister stressed.
Earlier, Russian and Iranian officials rejected claims by a number of Western media outlets that Iranian drones were supplied to Russia for use in Ukraine. The press secretary of the Russian president, Dmitry Peskov, called such reports rubbish and stressed that Russia uses domestically produced UAVs.