Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն առաջարկել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում բարձրացված հարցերին մոտենալու հետեւողական մեխանիզմ։ Սկզբում՝ եռյակի խորը եւ առարկայական բանակցություններ, այնուհետեւ ՀԱՊԿ-ի կողմերն անձամբ կվերադառնան քննարկմանը՝ կազմակերպության հաջորդ գագաթաժողովում, որը տառացիորեն մեկ ամսից պիտի կայանա Երեւանում։ Այս ամենից հետո որոշում կկայացվի:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի հարց է ուղղել իր գործընկերներին՝ իրադարձությունների գնահատման եւ ՀԱՊԿ դիրքորոշման, ինչպես նաեւ «Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման» հարցում ՀԱՊԿ ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ։
«Այս տարվա նոյեմբերին, այսինքն՝ տառացիորեն մեկ ամսից, մենք կհանդիպենք ոչ թե առցանց, ինչպես հիմա, այլ Երեւանում՝ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում։ Ինչո՞ւ մենք չենք կարող լսել զեկույցներ ու հաշվետվություններ այն մասին, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները, առաջին հերթին՝ հաշվի առնելով Հայաստան-Ադրբեջան-Ռուսաստան հանդիպումը։ Կկայանա հարաբերությունների կարգավորման հիմնական ուժային կենտրոնի՝ եռյակի հանդիպումը։ Ո՞ւր ենք քշում ձիերը, ո՞ւր ենք շտապում։ Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Ռուսաստանը այս ընթացքում, եթե հարկ լինի, պետք է եւս մեկ անգամ վերլուշեն իրավիճակը (եւ շեշտում եմ, որ պայմանավորվել են նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ)։ Եվ մեզ անձամբ զեկուցեք ՀԱՊԿ նիստում։ Եվ հետո մենք որոշում կկայացնենք»,- ասել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։

Президент Белорусии Александр Лукашенко предложил последовательный механизм подхода к поднятым на внеочередной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ вопросам. Сначала глубокие и предметные переговоры тройки, а затем стороны в ОДКБ вернутся к обсуждению очно на очередном саммите организации, который должен пройти буквально через месяц в Ереване. И потом уже принимать решение.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян поставил перед коллегами несколько вопросов: об оценке событий и позиции ОДКБ, а также о дорожной карте ОДКБ по «восстановлению территориальной целостности Армении».
«В ноябре этого года, то есть буквально через месяц, мы встретимся не по телевизору, как сейчас, а в Ереване в рамках ОДКБ. Почему мы не можем заслушать доклады и сообщения, как будут развиваться события, прежде всего с учетом встречи Армения - Азербайджан - Россия? Состоится заседание тройки - основного центра силы по нормализации отношений. Куда мы гоним лошадей, куда мы торопимся? Армения, Азербайджан, Россия должны в этот период еще раз, если необходимо (а я подчеркиваю, согласились они сесть за стол переговоров), проанализировать ситуацию. И доложить нам на заседании ОДКБ очно. И тогда мы примем решение», - сказал Александр Лукашенко.