Ադրբեջանն ունի այսպիսի դիրքորոշում, որ 2021 թվականից առաջ էլ կան տարածքներ, որոնք, այսպես ասած, օրինակ, Հայաստանն օկուպացրել է եւ իրենք կարծում են, որ Հայաստանն էլ պետք է դուրս գա այդ տարածքներից: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք ասում ենք՝ շատ լավ, եկեք հասկանանք, որ եթե ինչ-որ տարածքներից Հայաստանը պետք է դուրս գա, ինչ սահմանով պետք է դուրս գա, այսինքն որտեղից որտեղ պետք է գնա: Եթե մենք հասկանանք, ճշգրտենք այդ սահմանը, դա կարող է Հայաստանի համար լինել շատ ընդունելի խոսակցություն: Եթե վերցնում ենք Խորհրդային Միության սահմանը, եւ եթե Ադրբեջանը ասում է, որ Հայաստանն, օրինակ, հյուսիս-արեւելքում օկուպացիայի տակ է պահում Ադրբեջանի որոշ տարածքներ, նշանակում է, որ ինչ-որ տարածքային բաժանում կա, սահման կա: Մենք ասում ենք՝ շատ լավ, ցույց տվեք գիծը, ցույց տվեք մեզ քարտեզը եւ դա կարող է լինել հետաքրքիր: Մենք դա չենք մերժում, որովհետեւ այդ նույն տարածքներում հայկական 4 գյուղերի տարածքների մեծամասնությունն օկուպացված է: Օրինակ, Տավուշի մարզի Բերքաբեր գյուղի վարելահողերի մոտ 70 տոկոսն օկուպացված է: Պառավաքար գյուղի վարելահողերի մոտ 70 տոկոսն օկուպացված է: Օկուպացված է Այգեհովիտ, Վազաշեն գյուղերի վարելահողեր: 1991-ին է դա եղել 1992-1994 թվականներին:
Դրա համար մենք ասում են՝ ցույց տվեք, թե որտեղ է գիծը եւ ձեր ցույց տված սահմանի գիծն ինչ իրավական հիմնավորում ունի: Այդ դեպքում մենք պատրաստ ենք իրադրությունը զարգացնել մինչեւ ամբողջ սահմանի երկայնքով ոչ հայասատնյան, ոչ ադրբեջանական օկուպացված տարածքներ չլինեն: Մենք պատրաստ ենք գնալ այդ լուծումներին եւ ես պատրաստ եմ այդ պատասխանատվությունը վերցնել ինձ վրա»,-հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Azerbaijan has the position that Armenia occupied some territories before 2021, and they believe that Yerevan should leave those areas as well, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during the government hour in the parliament on Wednesday.
"We say: well, let us all understand, if Armenia has to leave some territories, then by which border, that is where should it go? If we all understand, clarify this border, it can be a very acceptable conversation for Armenia.
If you take the border of the Soviet Union, and if Azerbaijan says that Armenia, for example, in the north-east holds some territories of Azerbaijan under occupation, it means that there is some territorial division, there is a border. We say, OK, show us the line, show us the map, and that may be interesting. We don't deny it, because most of the territories of the four Armenian villages in the same areas are occupied. For example, about 70% of the arable land of Berkaber village in Tavush province is occupied. About 70% of the arable land of Paravakar village is occupied. The arable lands of Aygehovit and Vazashen villages are occupied. This was in 1991, 1992-1994.
That's why we say: show us where the line is and what is the legal basis for the border line you mentioned? In that case we are ready to develop the situation to the point where there are no Armenian or Azerbaijani occupied territories along the entire border. We are ready to make these decisions, I am ready to take this responsibility," Pashinyan said.