Ադրբեջանցիներն արդեն վրան են տեղադրել Հայաստանն Արցախին կապող ճանապարհին՝ Շուշիի հարակից հատվածում։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 12-ին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Դեռ պարզ չէ, թե ըստ այս սցենարի, դեռ էլ ինչ իրադարձություններ են սպասվում, սակայն ակնհայտ են, որ ադրբեջանական սադրանքները նոր փուլ են մտել՝ շատ ավելի մեծ վտանգավորություն պարունակող»,- գրել է նա։
Ավելի վաղ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հաղորդել էր, որ քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ, կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ, այսօր առավոտյան ժամը 10:30-ի հատվածում փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին:
Շտաբից հայտնել են, որ միջադեպի վերաբերյալ պատշաճ տեղեկացված է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը:

Азербайджанцы уже установили палатку на дороге, связывающей Армению с Арцахом, на прилегающем к Шуши участке. Об этом 12 декабря на своей странице в Facebook написал депутат парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Пока неясно, какие еще события ожидаются по этому сценарию, однако очевидно, что азербайджанские провокации вступили на новый этап, содержащий гораздо большую опасность», - написал он.
Ранее информационный штаб Арцаха сообщил, что группа азербайджанцев в гражданской одежде, вновь мотивируя свои действия «экологическими причинами», сегодня утром в 10:30 перекрыла трассу Степанакерт-Горис. В штабе сообщили, что об инциденте надлежащим образом проинформировано командование дислоцированного в Арцахе российского миротворческого контингента.