ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է արձագանքի Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին եւ երկարաժամկետ միջազգային երաշխիքներ ապահովի Ղարաբաղի համար։ Այս մասին դեկտեմբերի 15-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ղարաբաղի պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը։
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ը պետք է լուծում տա նաեւ կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ խնդիրներին, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում եւ խնդրի լիարժեք կարգավորման հարցում։
Նա կոչ արեց ՄԱԿ-ին ընդունել բանաձեւ՝ գործիքակազմով խաղաղապահ առաքելության մանդատ տալու համար, եւ որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բոլոր մշտական անդամները լրացուցիչ հստակ քաղաքական պարտավորություններ ստանձնեն:
«Բացի այդ, ՄԱԿ-ի կազմակերպությունները պետք է նաեւ մուտք ունենան Ղարաբաղ եւ բացեն այստեղ իրենց գրասենյակները, ինչի մասին նշված է նաեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում, մասնավորապես փախստականների հարցով ՄԱԿ-ի գերագույկն հանձնակատարի մասով։ Տարբեր ուղղություններով աշխատանքներ պետք է տարվեն, քաղաքական կամք է միայն պետք», – նկատեց Բեգլարյանը։
Նա ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին կոչ արեց արձագանքել ստեղծված իրավիճակին, քանի որ խոսքը հումանիտար աղետի մասին է, որի առջեւ կանգնած է Ղարաբաղի ժողովուրդը։
Պաշտոնյան ասաց, որ կապի մեջ է նաեւ Սփյուռքի կառույցների՝ Հայ Դատի գրասենյակների հետ, զրույցներ է ունեցել Սփյուռքի ազդեցիկ ներկայացուցիչների հետ։
«Սփյուռքն արդեն լոբբիստական աշխատանք է տանում, աշխարհի տարբեր երկրներում գործողություններ են նախատեսվում։ Նախ պետք է հստակ գնահատական հնչի, եւ ուրախալի է, որ որոշ երկրներ արդեն հասցեական գնահատականներ են տվել՝ հայտարարելով ստեղծված իրավիճակի անթույլատրելիության մասին»,- ընդգծեց Արտակ Բեգլարյանը։

На сложившуюся в Карабахе ситуацию должен отреагировать Совет безопасности ООН и обеспечить долгосрочные международные гарантии для Карабаха. Об этом в беседе с журналистами 15 декабря заявил советник государственного министра Карабаха Артак Бегларян.
По его словам, ООН должна дать решение и проблемам краткосрочного, и долгосрочного характера, в том числе в сфере безопасности и вопросе полноценного урегулирования проблемы.
Он призвал ООН принять резолюцию, чтобы дать мандат на миротворческую миссию с инструментариями, и чтобы все постоянные члены Совета безопасности ООН взяли на себя дополнительные четкие политические обязательства.
«Кроме того, организации ООН должны иметь доступ в Карабах и открыть там свои офисы, о чем сказано также в заявлении от 9 ноября 2020 года, в частности, по части Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Существует много направлений работы, нужна лишь политическая воля», – заметил Бегларян.
Он призвал Верховного комиссара ООН по правам человека отреагировать на ситуацию, поскольку речь идет о гуманитарной катастрофе, перед которой стоит народ Карабаха.
Чиновник сообщил, что находится на связи также со структурами диаспоры, офисами «Ай дата», состоялись беседы с влиятельными представителями диаспоры.
«Диаспора уже проводит лоббистскую работу, планируются акции в разных странах мира. В первую очередь, должна прозвучать четкая оценка, и отрадно, что некоторые страны уже выступили с адресными оценками, заявив о недопустимости сложившейся ситуации», – подчеркнул Артак Бегларян.