Առանց երկար մտածելու արագ գլխատում են ճակատային կորպուսը, իսկ հարկ եղած դեպքում նորից կսկսեն մեղադրել զինվորականներին։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։ «Վստահ եմ, որ այս ամենը միտումնավոր է արվում։ Փաշինյանը՝ որպես ավտորիտարիզմի հակումներ ունեցող պոպուլիստ, ձգտում է քայքայել այն ինստիտուտները, որոնք իրեն չեն ենթարկվում, եւ վերակառուցում է դրանք իր անձի շուրջ»,-ասաց նա։
Վրթանեսյանը հիշեցրեց, որ Փաշինյանն իշխանության գալուց հետո առաջին հերթին զինկոմիսարին ստորադասեց պաշտպանության նախարարությանը, թեեւ վերջինս պետք է անկախ լիներ, որպեսզի նույն ՊՆ-ում անաչառ ստուգում իրականացներ։ Այս բոլոր համակարգերը ոչնչացվում են: «Փաշինյանի պաշտոնավարման 5 տարիների ընթացքում երկրորդ կորպուսում փոխվել են երեք հրամանատարներ, Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հինգ պետեր»,-նշեց Վրթանեսյանը:
Մարտի դաշտում պարտությունը փորձագետը ոչ միայն զինվորի, այլ ամբողջ համակարգի խնդիր համարեց՝ համալրում, պլանավորում, զորավարժություններ։ «Հայաստանը երկու տարվա ընթացքում ոչ մի խոշոր զորավարժություն չի անցկացրել»,-հիշեցրեց նա։
Հարուցվել է քրեական գործ։ Դեպքից անմիջապես հետո պաշտոններից ազատվել են 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարը եւ եւս 7 բարձրաստիճան զինվորական։

Без долгого раздумья быстро обезглавливают прифронтовой корпус, но в случае чего вновь начнут обвинять военных. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил военный эксперт Карен Вртанесян. «Я уверен, что все это делается намеренно. Людям не дают время, чтобы влиться в работу. Пашинян как популист с наклонностями авторитаризма стремится к разложению тех институтов, которые ему не подчиняются, и перестраивает их вокруг своей личности», – добавил он.
Он напомнил, что Пашинян после прихода к власти первым делом подчинил военного комиссара Министерству обороны, хотя комиссар должен быть независимым, чтобы проводить в том же Минобороны беспристрастную проверку. Все эти системы разрушаются. «Во втором корпусе за 5 лет нахождения Пашиняна у власти сменилось три командующих, пять начальников Генштаба ВС Армении», – подчеркнул Вртанесян.
Поражение на поле боя эксперт назвал проблемой не только солдата, но всей системы – снабжение, планирования, учений. «Армения в течение двух лет не проводила ни одного крупного военного учения», – напомнил он.