Իրան-Հայաստան 400կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծի Հայաստանի տարածքով անցնող հատվածի շինարարության աշխատանքների նկատմամբ պետք է սահմանվեն հարկային եւ մաքսային վճարների արտոնություններ: ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունն այդ նպատակով հատուկ օրինագիծ է ներկայացրել կառավարությանը: Այն կքննարկվի սեպտեմբերի 15-ի նիստի ընթացքում, որից հետո կներկայացվի խորհրդարանի հաստատմանը:
էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման նպատակով Իրանի Արտահանման Զարգացման Բանկը տրամադրել է 83 մլն եվրո վարկ (տարեկան տոկոսադրույքը՝ CIRR+1, մարման ժամանակաշրջանը՝ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումից հետո հինգ տարվա ընթացքում), եւս 25 մլն եվրո Հայաստանը կտրամադրի համաֆինանսավորման կարգով:

Tax and customs benefits are in need for construction of the 400-kW-capacity Iran-Armenia aerial electrical power line’s section to pass from Armenia. Therefore the Armenian Ministry of Energy and Natural Resources has introduced a special law proposal to the government. The draft law will be discussed during the government’s session on Thursday, and then will be presented to the parliament for its approval.
In order to construct the aerial electrical power line, the Export Development Bank of Iran provided a credit worth 83 million Euros, and Armenia will co-finance this project with its own 25 million Euros.