Ամերիկյան խոշոր The Arena Group հրատարակչությունը, որը շատ հայտնի ամսագրերի, այդ թվում Sports Illustrated-ի, Parade-ի եւ Men's Journal-ի սեփականատերն է, հայտարարել է իր հրապարակումների համար բովանդակություն պատրաստելիս արհեստական բանականության կիրառման մեկնարկի մասին: Ծրագրային ապահովման մշակմամբ զբաղվում են քիչ հայտնի Jasper եւ Nota ընկերությունները։ Նոր արհեստական բանականությունը կաշխատի լրագրողների հետ համատեղ եւ, ըստ հրատարակության ներկայացուցիչների հավաստիացումների, նախատեսված չէ նրանց աշխատանքին փոխարինելու համար։
Ինչպես պարզաբանել է The Arena Group-ի գլխավոր տնօրեն Ռոս Լեւինսոնը, նրանք մտադիր են արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներն օգտագործել իրենց հարթակի հնարավորություններն ընդլայնելու համար։ Արհեստական բանականության գործիքները կօգնեն տեղեկատվության մշակման հարցում, ինչը թույլ կտա օպտիմալացնել նոր նյութերի պատրաստման գործընթացները։ Այս քայլը, ինչպես ծրագրել է ընկերությունը, հաճախորդների ներգրավման նոր ուղիներ կբացի:
Փորձնական նախագծում The Arena Group-ի խմբագիրներն արդեն օգտագործել են AI տեխնոլոգիա՝ նորությունների օրակարգը վերլուծելու, ամենաարդիական թեմաներն արագ ընտրելու եւ արխիվներից հարակից նյութեր հավաքելու համար: Տեղեկատվության մշակման ավտոմատացումը թույլ է տալիս նվազեցնել մարդկանց բեռը եւ արագացնել նոր հրապարակումների ստեղծումը: Սակայն վերջին խոսքը, միեւնույն է, մնում է մարդուն՝ մեքենան դեռեւս չի կարողանում ամբողջությամբ փոխարինել լրագրողի եւ խմբագրի աշխատանքը։

The Arena Group, owner of popular magazines including Sports Illustrated, Parade and Men's Journal, announced the use of artificial intelligence in content creation for its publications. The software is being developed by the little-known companies Jasper and Nota. The new AI will work in conjunction with human journalists, and, according to the assurances of the publication, is not intended to replace their work.
As CEO of The Arena Group Ross Levinson explained, they intend to use artificial intelligence technology to expand the capabilities of their platform. AI tools will assist in information processing, which will allow them to optimize the processes of preparing new materials. The move, the company envisions, will open up new ways to attract customers.
In a pilot project, the editors of The Arena Group have already used AI technologies to analyze the news agenda, quickly select the most relevant topics and select related materials from the archives. Automating information processing reduces the workload on people and speeds up the creation of new publications. However, humans still have the last word - the machine is not yet able to fully replace the work of journalists and editors.