Բնակչությանը եւ բիզնեսին էներգակիրների գների արագ աճից պաշտպանելու համար եվրոպական երկրների ծախսերն աճել են մինչեւ 800 միլիարդ եվրո: Այս մասին ասվում է Bruegel վերլուծական կենտրոնի ուսումնասիրության մեջ, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
2021 թվականի սեպտեմբերից ԵՄ անդամներն արդեն հատկացրել կամ պատրաստվում են հատկացնել 681 միլիարդ եվրո, մինչդեռ Մեծ Բրիտանիան հատկացրել է 103 միլիարդ եվրո, իսկ Նորվեգիան՝ 8,1 միլիարդ եվրո:
Այսպիսով, էներգետիկ ճգնաժամի հաղթահարման ընդհանուր ծախսերը հասել են 792 միլիարդ եվրոյի՝ նոյեմբերի 706 միլիարդ եվրոյի դիմաց, քանի որ երկրները շարունակում են պայքարել Ռուսաստանի կողմից տարածաշրջան գազի մատակարարման դադարեցման հետեւանքների դեմ։
Ամենաշատը ծախսել է Գերմանիան՝ 270 միլիարդ եվրո, զգալի առաջատար լինելով Եվրոպայի մյուս երկրների համեմատ։ Եվրոգոտու խոշորագույն տնտեսություններին հաջորդում են Մեծ Բրիտանիան, Իտալիան եւ Ֆրանսիան, որոնք ծախսել են 150 միլիարդ եվրոյից պակաս: Մեկ շնչի հաշվով ամենաշատը ծախսել են Լյուքսեմբուրգը, Դանիան եւ Գերմանիան։
Էներգետիկ ճգնաժամին երկրների կողմից հատկացված ծախսերը համեմատելի են կորոնավիրուսային համաճարակի վերականգնման համար 750 միլիարդ եվրոյի հիմնադրամի հետ։
Վերլուծաբաններն ասում են, որ կառավարություններն իրենց աջակցության մեծ մասը կենտրոնացրել են էներգիայի մանրածախ գների սահմանափակմանն ուղղված ոչ նպատակային միջոցառումների վրա, ինչպիսիք են բենզինի ԱԱՀ-ի իջեցումը կամ էլեկտրաէներգիայի մանրածախ գների սահմանափակումը:
Որպես հետեւանք, կառավարությունները սպառվում են հարկաբյուջետային տարածքում՝ երկարաժամկետ հեռանկարում այս ծավալի ֆինանսավորման համար: Փոխարենը, հետազոտության հեղինակները կարծում են, որ ավելի նպատակահարմար է աջակցել ցածր եկամուտ ունեցող բնակչությանը եւ տնտեսության ռազմավարական ոլորտներին։

Расходы стран Европы на защиту населения и бизнеса от стремительного роста цен на энергоносители выросли почти до 800 миллиардов евро. Об этом говорится в исследовании аналитического центра Bruegel, сообщает Reuters.
С сентября 2021 года члены Евросоюза уже выделили или планируют выделить 681 млрд евро, в то время как Великобритания выделила 103 млрд евро, а Норвегия - 8,1 млрд евро.
Таким образом, общие расходы на преодоление энергокризиса достигли 792 млрд евро по сравнению с 706 млрд евро в ноябре, ведь страны продолжают бороться с последствиями прекращения Россией поставок газа в регион.
Германия потратила больше всего, 270 млрд евро, что является существенным отрывом от других стран Европы. За крупнейшей экономикой еврозоны расположилась Великобритания, Италия и Франция, которые потратили менее 150 млрд евро. В пересчете на душу населения больше всего тратили Люксембург, Дания и Германия.
Расходы, выделенные странами на энергетический кризис, сравнимы с фондом в 750 млрд евро для восстановления после пандемии коронавируса.
По словам аналитиков, правительства сосредоточили большую часть поддержки на нецелевых мероприятиях, направленных на ограничение розничных цен на энергетику, например снижение НДС на бензин или ограничение розничных цен на электроэнергию.
Как следствие, государства исчерпывают фискальное пространство для длительной поддержки финансирования такого объема. Вместо этого, считают авторы исследования, целесообразнее поддерживать население с низким уровнем доходов и стратегические секторы экономики.