ԱՄՆ-ի երկնքում օդային օբյեկտների հետ կապված միջադեպերը վկայում են դաշինքի երկրների հետախուզական ծառայությունների միջեւ համագործակցության ամրապնդման անհրաժեշտության մասին, հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը։
«Սա վտանգավոր գործունեության մոդել է... Սա ցույց է տալիս հետախուզական գերատեսչությունների միջեւ համագործակցության ուժեղացման անհրաժեշտությունը», - ասել է նա։
Ըստ գլխավոր քարտուղարի՝ սա նաեւ ընդգծում է մեր օդային տարածքի պաշտպանությունն ուժեղացնելու անհրաժեշտությունը ինչպես Հյուսիսային Ամերիկայում, այնպես էլ Եվրոպայում։ «Մենք առաջիկա նախարարական հանդիպմանը (ՆԱՏՕ-ի պաշտպանություն փետրվարի 14-15-ը) կքննարկենք  նաեւ օդային համագործակցությունը՝ ավելի լավ մոնիթորինգ իրականացնելու եւ ՆԱՏՕ-ի օդային տարածքի ցանկացած խախտում հայտնաբերելու նպատակով», - հավելել է նա։
Նրա կարծիքով՝ օդային օբյեկտների հետ կապված միջադեպը վկայում է այս ոլորտում Ռուսաստանի եւ Չինաստանի ակտիվության աճի մասին։

The air incidents over the U.S. show the need to strengthen cooperation between the intelligence services of the alliance countries, NATO Secretary General Jens Stoltenberg said.
This is a dangerous pattern of activity. It shows the need to strengthen cooperation between intelligence agencies, he said.
The secretary general said it also underscores the need to strengthen the defense of our airspace in both North America and Europe. NATO will also discuss at the upcoming (NATO defense ministers meeting Feb. 14-15.) cooperation in space to better monitor, to detect any violation of NATO airspace, he added.
In his view, the incident with the airborne objects demonstrates the growing activity of Russia and China in this area.