Հայ–թուրքական սահմանին գտնվող Անիի կամրջի հնարավոր բացմանը Հայաստանում նախապես պատրաստվել էին։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 16-ին, ՀՀ կառավարության նիստում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ասեմ, որ մենք էսքիզային նախագիծ դեռ ահագին ժամանակ առաջ պատրաստել ենք»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ կամրջի վերականգնումը կարող է շատ սիմվոլիկ քայլ դառնալ։
Հիշեցնենք` ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը Թուրքիայում Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել էր, որ պայմանավորվել են համատեղ ջանքերով վերանորոգել Անիի կամուրջը։

Armenia had previously prepared for the possible opening of the Ani bridge on the Armenian-Turkish border, Prime Minister Nikol Pashinyan announced at Thursday’s Cabinet meeting of the Armenian government.
"[Let me] say that we have prepared a draft sketch [of the Ani bridge] a long time ago," he said, adding that the restoration of this bridge can become a very symbolic step.
To remind, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan announced—after the meeting with Turkish FM Mevlut Cavusoglu in Ankara on Wednesday—that they have agreed to repair the Ani bridge with joint efforts.