Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Երեւանի դիրքորոշման մեջ «տեղաշարժեր» են նկատվում, լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը՝ Մյունխենում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո, հայտնում է Life-ը։
Նրա խոսքով, «հանդիպումը կառուցողական է անցել», բազմաթիվ հարցեր են քննարկվել, իսկ ինքը հայտնել է իր դիրքորոշումը։
«Հիմնական խնդիրն այն է, որ խաղաղության պայմանագիրը պետք է կազմվի միջազգային նորմերի եւ սկզբունքների հիման վրա։ Երեք օր առաջ նոր առաջարկներ ստացանք Հայաստանից։ Մենք ուսումնասիրում ենք դրանք։ Առաջին հայացքից Հայաստանի դիրքորոշման մեջ տեղաշարժեր կան, բայց դա բավարար չէ»,- ասել է նա։
Ալիեւը նաեւ նշել է, որ Բաքուն պաշտոնապես առաջարկել է Հայաստանի հետ սահմանին «անցակետեր» ստեղծել։ Նրա խոսքով, մինչ այդ այս նախաձեռնությունը եղել է ոչ պաշտոնական խողովակներով։
Ալիեւի խոսքով՝ նման անցակետեր կարող են ստեղծվել նաեւ «Զանգեզուրի միջանցքի» երկու կողմերում, ինչպես նաեւ «Լաչինի շրջանում»։
«Իհարկե, ես եւս մեկ անգամ հայտնեցի իմ դիրքորոշումը։ Հիմնական հարցն այն է, որ այս խաղաղության պայմանագիրը պետք է կազմվի միջազգային նորմերի եւ սկզբունքների հիման վրա, Ղարաբաղի վերաբերյալ ցանկացած դրույթ անընդունելի է։ Այս հարցում եւս ներկայացվել է նաեւ Ադրբեջանի դիրքորոշումը։ Երեք օր առաջ մենք ստացանք Հայաստանի պատասխան առաջարկները մեր առաջարկներին։ Այժմ մենք ուսումնասիրում ենք դրանք»,- Ադրբեջանի նախագահի խոսքերն են մեջբերում ադրբեջանական լրատվամիջոցները:

В позиции Еревана по вопросу мирного договора между Арменией и Азербайджаном наметились «подвижки», заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев журналистам по итогам трёхсторонней встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и госсекретарем США Энтони Блинкеном в Мюнхене, передает Life.
По его словам, «встреча прошла конструктивно», на ней обсудили много вопросов, а сам он высказал свою позицию.
«Главный вопрос заключается в том, что мирное соглашение должно быть составлено на основе международных норм и принципов. Три дня назад мы получили новые предложения из Армении. Мы их изучаем. На первый взгляд, в позиции Армении есть подвижки, но этого недостаточно», - сказал он.
Алиев также рассказал о том, что Баку официально предложил создать «контрольно-пропускные пункты» на границе с Арменией. По его словам, до этого данная инициатива была доведена по неофициальным каналам.
По мнению Алиева, такие КПП могут быть созданы также по обе стороны от «зангезурского коридора», а также в «Лачинском районе».
«Конечно, я еще раз изложил свою позицию. Главный вопрос состоит в том, что этот мирный договор должен быть составлен на основе международных норм и принципов, какие-либо положения о Карабахе недопустимы. Была представлена позиция Азербайджана также и по этому вопросу. Три дня назад мы получили ответные предложения Армении на наши предложения. Сейчас мы их изучаем», - цитируют азербайджанские СМИ президента Азербайджана.