Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կիրակի օրը հայտարարել է, որ Իրանը պատասխանատու է անցյալ շաբաթ նավթի նավի վրա իրականացված հարձակման համար, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Լիբերիայի դրոշով Campo Square լցանավի վրա հարձակման մասին շաբաթ օրը հայտարարել է նավի նավապետը, ով ասել է, որ այն փետրվարի 10-ին՝ Արաբական ծովով նավարկելիս, թեթեւ վնասվել է օդային օբյեկտի կողմից:
Առաքման տվյալների բազաները լցանավը կապում էին Zodiac Maritime-ի հետ, որը վերահսկվում է իսրայելական նավագնացության մագնատ Էյալ Օֆերի կողմից:
«Անցյալ շաբաթ Իրանը կրկին հարձակվել է Պարսից ծոցում գտնվող նավթատարի վրա եւ վնաս հասցրել նավարկության միջազգային ազատությանը», - ասել է Նեթանյահուն կառավարության ամենշաբաթյա նիստում։
Տարածաշրջանային պաշտպանության եւ անվտանգության աղբյուրները հայտնել են, որ կասկածում են, որ հարձակումն իրականացրել է Իրանը:
Իրանը բազմիցս հերքել է նման հարձակումների պատասխանատվությունը:
Ավելի վաղ բրիտանական ծովային անվտանգության Ambrey Intelligence ընկերությունը հայտնել էր, որ անօդաչու թռչող սարքերը Արաբական ծովում հարձակվել են երկու նավթային տանկերի եւ մեկ բեռնափոխադրողի վրա եւ ենթադրել, որ հարձակումը կազմակերպել է Թեհրանը։ Նշվում է, որ նավերից երկուսը պատկանում են Իսրայելին, մեկը՝ Էմիրություններին։

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu on Sunday said that Iran was responsible for a reported attack on an oil tanker last week, Reuters reported.
An attack on the Liberian-flagged Campo Square was confirmed on Saturday by the ship's captain, who said it was lightly damaged by an airborne object on Feb. 10 while sailing through the Arabian Sea.
Shipping databases linked the tanker to Zodiac Maritime, which is controlled by Israeli shipping magnate Eyal Ofer.
"Last week Iran again attacked an oil tanker in the Persian Gulf and harmed the international freedom of navigation," Netanyahu said at a weekly cabinet meeting.
Regional defence and security sources have said they suspected the assault was carried out by Iran.
Tehran has rejected accusations it was behind similar attacks in the past few years.
British maritime security company Ambrey Intelligence said unmanned aerial systems had attacked two tankers and one bulk carrier in the Arabian Sea and assessed that Tehran had mounted the attack. Two of the merchant vessels were Israeli-owned and one was Emirati, it said.