Ֆրանսիան կիրակի օրը հայտարարել է, որ աորդ շաբաթավերջին կսկսի Ուկրաինային խոտացած զրահատեխնիկայի մատակարարումը:
AMX-10 տիպի մեքենաները, որոնք երբեմն բնութագրվում են որպես «թեթեւ տանկեր», օգտագործվում են զինված հետախուզության եւ թշնամու տանկերի վրա հարձակումների համար։
Առաջին մեքենաները Ուկրաինա կուղարկվեն մինչեւ հաջորդ շաբաթվա վերջ, հայտարարել է պաշտպանության նախարար Սեբաստիեն Լեկորնուն Le Parisien թերթի կիրակնօրյա համարում։
Միաժամանակ նա հրաժարվել է նշել առաջին խմբաքանակի մեքենաների քանակը՝ պատճառաբանելով, որ չի ցանկանում Ռուսաստանին «ռազմավարական տեղեկատվություն» տրամադրել։
Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ AMX-10-երը բարձր շարժունակություն ունեն եւ ապահովում են պաշտպանություն հետեւակի թեթեւ կրակից։
Նրանց մարտական ​​քաշը 20 տոննա է, ինչը մոտ մեկ երրորդով պակաս է ֆրանսիական Leclerc մարտական ​​տանկերից։
Ֆրանսիայի զինված ուժերը սկսել են փոխարինել AMX-10-ը, որն առաջին անգամ մշակվել էր 1970-ականներին, ավելի ժամանակակից Jaguar-ներով:
Ըստ Լեկորնուի, AMX-10-ի վրա ուկրաինական անձնակազմի վերապատրաստումն այժմ «գրեթե ավարտված է»:
Նա նաեւ ասել է, որ ուկրաինացի զինվորականների ընդհանուր պատրաստությունը «աճում է» եւ՛ Ֆրանսիայում, եւ՛ Լեհաստանում, որը նույնպես ՆԱՏՕ-ի անդամ է, հավելելով, որ մարտ ամսից ամեն ամիս ուկրաինացի 600 զինծառայողներ կվերապատրաստվեն:
Նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հրատապ պահանջով Ուկրաինային կործանիչների հնարավոր մատակարարումների մասին հարցին ի պատասխան Լեկորնուն ասել է, որ հարցը «տաբու չէ»՝ նշելով, որ նման ռազմական օգնությունը բարդ «լոգիստիկ եւ գործնական խնդիրներ է առաջացնում»:

Франция заявила в воскресенье, что начнет поставки бронетехники, которую она обещала Украине, к следующим выходным.
Машины типа AMX-10, которые иногда описываются как «легкие танки», используются для вооруженной разведки и атак на танки противника.
Первые машины будут отправлены в Украину к концу следующей недели, заявил министр обороны Себастьен Лекорню в интервью воскресному изданию газеты Le Parisien.
При этом он отказался уточнить количество машин в первой партии, заявив, что не хочет предоставлять России какую-либо «стратегическую информацию».
По данным министерства обороны Франции, AMX-10 очень мобильны, «мощно вооружены» и обеспечивают защиту от огня легкой пехоты.
Их боевой вес составляет 20 тонн, что примерно на треть меньше, чем у французских боевых танков Leclerc.
Вооруженные силы Франции начали заменять AMX-10, впервые разработанные в 1970-х годах, более современными машинами Jaguar.
По словам Лекорню, подготовка украинских экипажей на AMX-10 теперь «почти завершена».
Он также заявил, что общая подготовка украинских военных «усиливается» как во Франции, так и в Польше, которая также является членом НАТО, добавив, что начиная с марта, 600 украинских военнослужащих будут проходить подготовку ежемесячно.
Отвечая на вопрос о возможных поставках истребителей в Украину по настоятельной просьбе президента Владимира Зеленского, Лекорну сказал, что этот вопрос «не является табу».