Եվրամիությունն ընդլայնել է Իրանի դեմ պատժամիջոցներն այս պետությունում մարդու իրավունքների խախտումների համար՝ «սեւ ցուցակում» ներառելով եւս 32 ֆիզիկական եւ 2 իրավաբանական անձանց։ Համապատասխան փաստաթղթերը հրապարակված են ԵՄ «Պաշտոնական ամսագրում»։
«Իրանի հետ կապված բոլոր մտահոգիչ հարցերը լուծելու ԵՄ պարտավորության համաձայն՝ ներառյալ մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը, 32 ֆիզիկական եւ 2 իրավաբանական անձինք պետք է ներառվեն այն ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց, կազմակերպությունների եւ մարմինների ցանկում, որոնց նկատմամբ կիրառվում են սահմանափակող միջոցներ», - ասվում է. հրապարակման մեջ։

Евросоюз расширил санкции в отношении Ирана за нарушения прав человека в этом государстве, включив в черный список еще 32 физических и 2 юридических лица. Соответствующие документы опубликованы в «Официальном журнале ЕС».
«В соответствии с обязательством Евросоюза решать все вопросы, вызывающие озабоченность в отношении Ирана, включая ситуации с правами человека, 32 человека и 2 юридических лица должны быть включены в перечень физических и юридических лиц, организаций и органов, в отношении которых применяются ограничительные меры», — сказано в публикации.