Չինաստանը երեքշաբթի ներկայացրել է գլոբալ անվտանգության ոլորտի վերաբերյալ նախաձեռնության տեքստը, որը մինչ այդ առաջադրել էր Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը։ Նախաձեռնության տեքստը տարածել են Չինաստանի ԶԼՄ-ները։
Ինչպես նշվել է նախաձեռնության տեքստում, այսօր մեր աշխարհը փոխվում է այնպես, ինչպես երբեք, եւ միջազգային հանրությունը բախվում է բազմաթիվ մարտահրավերների, որոնք նախկինում երբեք չեն եղել։ Խաղաղության, զարգացման, անվտանգության եւ կառավարման դեֆիցիտը խորանում է, եւ մարդկությունը նորից գտնվում է պատմության ճամբաժանին։
Այս համատեքստում Չինաստանը ներկայացրել է գլոբալ անվտանգության վեց սկզբունք։ Նախ՝ անհրաժեշտ է ունենալ ընդհանուր, համապարփակ, համատեղ եւ կայուն անվտանգության տեսլական։ Սկզբունքի էությունն այն է, որ պաշտպանվի ընդհանուր անվտանգության հայեցակարգը՝ հարգելով եւ պաշտպանելով յուրաքանչյուր երկրի անվտանգությունը, զարգացանել համագործակցությունը, ապահովել անվտանգությունը քաղաքական երկխոսության եւ խաղաղ բանակցությունների միջոցով։
Երկրորդ՝ անհրաժեշտ է հարգել բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ բոլոր երկրները՝ մեծ, թե փոքր, ուժեղ, թե թույլ, հարուստ, թե աղքատ, միջազգային հանրության իրավահավասար անդամներն են, եւ պետք է հարգել նրանց ինքնիշխանությունն ու սոցիալական համակարգերի եւ զարգացման ուղիների ընտրության ինքնուրույն իրավունքը։
Երրորդ՝ անհրաժեշտ է հավատարիմ մնալ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակներին եւ սկզբունքներին։ Սառը պատերազմի մենթալիտետը, ունիլատերիզմը, բլոկային առճակատումը եւ հեգեմոնիզմը հակասում են ՄԱԿ-ի Կանոնադրության ոգուն եւ պետք է մերժվեն, նշվել է տեքստում։
Չորրորդ՝ անհրաժեշտ է լուրջ վերաբերվել բոլոր երկրների անվտանգության օրինական շահերին։ Մարդկությունն անվտանգության անբաժանելի հանրույթ է։ Մեկ երկրի անվտանգությունը չպետք է ապահովվի ի հաշիվ մյուսների անվտանգության, յուրաքանչյուր երկիր, հետեւելով սեփական անվտանգությանը, պետք է ուշադրություն դարձնի մյուս պետությունների անվտանգության խելամիտ շահերին։
Հինգերորդ՝ նշվում է երկրների միջեւ երկխոսության միջոցով տարաձայնությունների եւ վեճերի խաղաղ լուծմանը հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը ։ Ընդգծվում է, որ պատերազմը եւ պատժամիջոցները վեճերի լուծման հիմնարար միջոց չեն, միջազգային հանրությունը պետք է աջակցի ճգնաժամերի խաղաղ կարգավորման ջանքերին եւ խրախուսի, որպեսզի հակամարտող կողմերը վստահություն ունենան երկխոսության միջոցով վեճերի կարգավորման եւ անվտանգության ամրապնդման հարցերում։
Վեցերորդ սկզբունքը անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունն է ինչպես ավանդական, այնպես էլ ոչ ավանդական ոլորտներում։ Չինաստանը կոչ է անում բոլոր երկրներին աշխատել միասին՝ լուծելու համար տարածաշրջանային վեճերն ու գլոբալ խնդիրները, ինչպիսին են ահաբեկչությունը, կլիմայի փոփոխությունը, կիբեռանվտանգությունը եւ կենսաանվտանգությունը։

Китай во вторник представил текст инициативы в области глобальной безопасности, выдвинутой ранее председателем КНР Си Цзиньпином, текст инициативы распространили СМИ КНР.
Как отмечается в тексте инициативы, сегодня наш мир меняется так, как никогда прежде, и международное сообщество сталкивается с многочисленными вызовами, с которыми раньше никто не сталкивался. Дефицит мира, развития, безопасности и управления растет, и человечество снова находится на перепутье истории.
В этом свете Китай выдвинул шесть принципов глобальной безопасности. Во-первых, необходимо придерживаться видения общей, всеобъемлющей, совместной и устойчивой безопасности. Суть принципа состоит в том, чтобы отстаивать концепцию общей безопасности, уважая и охраняя безопасность каждой страны, продвигать сотрудничество, обеспечивать безопасность посредством политического диалога и мирных переговоров.
Во-вторых, необходимо уважать суверенитет и территориальную целостность всех стран. В документе подчеркивается, что все страны, большие или малые, сильные или слабые, богатые или бедные, являются равноправными членами международного сообщества, и необходимо уважать их суверенитет и право на самостоятельный выбор социальных систем и путей развития.
В-третьих, необходимо сохранять приверженность соблюдению целей и принципов Устава ООН. Менталитет холодной войны, унилатерализм, блоковая конфронтация и гегемонизм противоречат духу Устава ООН и должны быть отвергнуты, отмечается в тексте.
В-четвертых, необходимо серьезно относиться к законным интересам безопасности всех стран. Человечество представляет собой неделимое сообщество безопасности. Безопасность одной страны не должна обеспечиваться за счет безопасности других, любая страна, преследуя собственную безопасность, должна принимать во внимание разумные интересы безопасности других государств.
В-пятых, отмечается необходимость сохранять приверженность мирному разрешению разногласий и споров между странами посредством диалога. Подчеркивается, что война и санкции не являются фундаментальным способом решения споров, международное сообщество должно поддерживать усилия, способствующие мирному урегулированию кризисов, и поощрять конфликтующие стороны к укреплению доверия, урегулированию споров и укреплению безопасности посредством диалога.
Шестой принцип заключается в необходимости обеспечения безопасности как в традиционных, так и в нетрадиционных областях. Китай призывает все страны работать вместе для решения региональных споров и глобальных проблем, таких как терроризм, изменение климата, кибербезопасность и биобезопасность.