Ֆինլանդիայի կառավարությունը հինգշաբթի կայացած նիստում որոշել է Ուկրաինա ուղարկել երեք Leopard 2 տանկ, որոնք նախատեսված են տեղանքի ականազերծման համար, հաղորդում են տեղական լրատվամիջոցները։
Հաղորդվում է, որ, ըստ երկրի պաշտպանության նախարարության, նախագծում ներդրումը չի կարող մեծ լինել Ռուսաստանի հետ երկար ցամաքային սահմանի պատճառով, ինչպես նաեւ հաշվի առնելով այն, որ երկիրը դեռ ՆԱՏՕ-ի անդամ չէ։
Ֆինլանդիայի պաշտպանության նախարար Միկո Սավոլան մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ տանկերը նախատեսված են տեղանքի ականազերծման համար, դրանց ճակատային մասում ամրացված է հատուկ սարք։
«Սա շատ լավ եւ անհրաժեշտ սարքավորում է»,- ասել է նա։
Սավոլան այս որոշումը կարեւոր է անվանել. «Սակայն, Ուկրաինան շատ ավելի մեծ աջակցության կարիք ունի, քան տանկերը»։
Տանկերն Ուկրաինա կուղարկվեն տրամադրվող ռազմական օգնության 13-րդ փաթեթի շրջանակում։ Դրա ընդհանուր գումարը կազմում է 160 մլն եվրո։
Ավելի քան 400 մլն եվրո արժողությամբ նախորդ՝ հունվարի փաթեթը մինչ օրս ամենամեծն էր։ Ընդհանուր առմամբ, Ֆինլանդիան Ուկրաինային 750 մլն եվրոյի չափով ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել։

Правительство Финляндии на заседании в четверг приняло решение отправить на Украину три танка «Леопард 2», предназначенных для разминирования местности, сообщают местные СМИ.
Сообщается, что, по мнению министерства обороны страны, вклад в проект не может быть большим из-за протяженной сухопутной границы с Россией, а также с учетом того, что страна еще не является членом НАТО.
Глава Минобороны Финляндии Микко Савола сообщил на пресс-конференции, что танки предназначены для разминирования местности, к их передней части прикреплено специальное устройство.
«Это очень хорошее и нужное оборудование», - отметил он.
Он назвал это решение важным, «однако Украина нуждается в гораздо большей поддержке, чем танки. Наша поддержка Украины не поколеблется».
Отправка танков состоится в рамках 13-го пакета военной помощи для Украины. Его общая сумма составляет 160 млн евро.
Предыдущий, январский пакет, стоимостью более 400 миллионов евро, был крупнейшим на сегодняшний день. Всего Финляндия оказала военную поддержку Украине в 750 млн евро.