Ղազախստանը սերտորեն համագործակցում է Միացյալ Նահանգների հետ՝ խուսափելու ղազախական բիզնեսի կամ արդյունաբերության նկատմամբ արեւմտյան երկրորդական պատժամիջոցներից, ասել է փոխվարչապետ եւ արտաքին գործերի նախարար Մուխթար Տլեյբերդին։
«Ամերիկյան կողմը մեզ նախապես տեղեկացնում է հնարավոր դեպքերի մասին, որոնց վրա կարող են կիրառվել երկրորդական պատժամիջոցներ, ինչի համար մենք երախտապարտ ենք։ Այսօր մենք չունենք ոչ մի ղազախական ընկերություն կամ ոլորտ, որը կհայտնվի երկրորդական պատժամիջոցների տակ», - ասել է նա՝ Կենտրոնական Ասիայի երկրների եւ ԱՄՆ-ի արտաքին կապերի գործակալությունների ղեկավարների C5 + 1 ձեւաչափով հանդիպման արդյունքներով ճեպազրույցի ընթացքում։

Kazakhstan is working closely with the U.S. on avoiding Kazakhstani businesses or industries falling under secondary Western sanctions, said Mukhtar Tileuberdi, deputy prime minister and foreign minister of the republic.
"The American side, we are grateful, informs us in advance about possible cases for which secondary sanctions may be applied. As of today, we do not have a single Kazakh company or sector that would be under secondary sanctions," he said at a briefing after the C5+1 meeting of heads of foreign ministries of Central Asia and the United States.