Թայվանի ԶՈւ-ն անցած օրը կղզու ափերի մոտ գրանցել է Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի 25 ինքնաթիռ եւ 3 նավ։ Այս մասին նշվել է չորեքշաբթի Թայվանի պաշտպանական գերատեսչության կայքում հրապարակված հաղորդագրությունում։
«Այսօր, ժամը 06.00-ի դրությամբ, Թայվանի մոտ նկատվել են Չինաստանի բանակի 25 ինքնաթիռ եւ 3 նավ»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
Հաղորդագրության համաձայն՝ կղզու զինված ուժերը «հետեւում են իրավիճակին», իսկ ավիացիան, ՌԾՈւ-ն եւ ցամաքային զենիթային հրթիռային համալիրները գտնվում են բարձր մարտական պատրաստության վիճակում։ Հարավ-արեւմուտքից Թայվանի հակաօդային պաշտպանության ճանաչման գոտի է մտել չինական բանակի 19 ինքնաթիռ, նշվել է հաղորդման մեջ։ Դրանք J-10 բազմաթիրախային կործանիչներ էին։
Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակը մշտապես պարեկում է ջրատարածքը կղզու շուրջ։ Լարվածությունը Թայվանի նեղուցում ուժեղացել է անցած տարվա օգոստոսին այն ժամանակ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի Թայբեյ այցից հետո։ Այդ ուղեւորությունն առաջ է բերել Պեկինի դժգոհությունը։

Last day, the Taiwan armed forces registered 25 planes and 3 ships of the People's Liberation Army of China near the shores of the island. This was mentioned in a message published on the website of the ministry of defense of Taiwan on Wednesday.
"Today, as of 06:00, 25 planes and 3 ships of the Chinese army were spotted near Taiwan," the message stated.
According to the message, the armed forces of the island are "monitoring the situation," and the aviation, the navy, and the land-based anti-aircraft missile complexes are in a state of high combat readiness.
Nineteen planes of the Chinese army entered the recognition zone of Taiwan's air defense from the southwest, added the message. They were J-10 multi-target fighters.
The People's Liberation Army of China constantly patrols the waters around Taiwan. Tensions in the Taiwan Strait intensified after the visit of then Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi to Taipei in August last year. That trip brought Beijing's displeasure.