Հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործում կիրականացվեն ՌԴ-ի հետ համատեղ մշակված խաղաղ նախաձեռնությունները, այսպիսի հույս է հայտնել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Այդ տարածաշրջանն ուղիղ իմաստով կարելի է անվանել հանգուցային, եւս մեկ տարածաշրջան, որտեղ, այնուամենայնիվ, հույս կա, որ կիրականացվեն այն խաղաղ նախաձեռնությունները, որոնք մշակել են կողմերը (Հայաստանը եւ Ադրբեջանը) Ռուսաստանի հետ համատեղ»,- ասել է նա չորեքշաբթի, «Սպուտնիկ» ռադիոյի եթերում։
Զախարովան Հարավային Կովկասում իրավիճակին միջամտելու Արեւմուտքի փորձերն անվանել է անտակտություն։ Նրա խոսքով՝ այդ քաղաքականությունը վարվում է ոչ թե հակամարտությունը կարգավորելու, այլ «ուղիղ հակառակ նպատակի» համար։
«Ցավոք, այստեղ նման միտում մենք տեսնում ենք երկար տարիներ։ Այժմ արեւմտականներն էլ ավելի են ակտիվացել»,- ավելացրել է դիվանագետը։
Նա հիշեցրել է, որ արեւմտյան գործընկերների մասնակցությամբ հակամարտությունների կարգավորման հաջող օրինակներ չկան, ընդ որում՝ «հակամարտությունների քանակը հավաքական Արեւմուտքի պատճառով եւ նախաձեռնությամբ ավելանում է»։
«Ոչ ոք չի կարող ասել, որ որեւէ տեղում, որտեղ եղել է հավաքական Արեւմուտքի ոտքը, ձեռքը կամ միտքը, վիճակն ավելի լավ է դարձել»,- փաստել է Զախարովան։

The peace initiatives jointly developed with the Russian Federation will be implemented in the settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict. Maria Zakharova, the official representative of the Russian Foreign Ministry, expressed such hope.
"That region [i.e., the South Caucasus] can literally be called a nodular, another region where, however, there is hope that the peaceful initiatives developed by the parties [i.e., Armenia and Azerbaijan], together with Russia, will be implemented," Zakharova said Wednesday, on the air of Sputnik Radio.
She called the West's attempts to intervene in the situation of the South Caucasus a disrespect. According to her, this policy is not conducted for settling the aforesaid conflict, but for the "directly opposite goal."
"Unfortunately, we have seen such a trend here for many years. Now the Westerners have become even more active," added the Russian foreign ministry spokesperson.
She recalled that there are no successful examples of conflict settlement with the participation of Western partners, and "the number of conflicts is increasing because of the collective West and at the initiative of the West."
"No one can say that the situation has become better in any place where there was a foot, hand, or mind of the collective West," Zakharova stated.