Մենք ուզում ենք մեծ գոհունակությամբ արձանագրել, որ Հայաստանի եւ  Գերմանիայի միջեւ առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ: Այս մասին այսօր՝ մարտի 2-ին, Գերմանիա այցի ընթացքում Գերմանիայի կանցլե Շոլցի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Շոլցին ջերմ ընդունելության եւ բովանդակալից ու արդյունավետ քննարկումների համար:
Մենք ուզում ենք մեծ գոհունակությամբ արձանագրել, որ Հայաստանի եւ  Գերմանիայի միջեւ առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ: Մեր հարաբերություններն ակտիվորեն զարգանում են եւ երկկողմ, եւ բազմակողմ  հարթություններում,  ինչի վկայությունն են հատկապես վերջին շրջանում բարձր մակարդակով փոխայցերն ու ակտիվ շփումները:
Քննարկել ենք Հայաստան-Գերմանիա առեւտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, կարեւորել ենք երկուստեք շարունակական ջանքերը առեւտրաշրջանառության ծավալների աճի դրական դինամիկան պահպանելու, փոխադարձ ներդրումները խրախուսելու ուղղությամբ:
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Գերմանիայի տնտեսական զարգացման եւ համագործակցության նախարարության բարեփոխումների ռազմավարության շրջանակում Հայաստանի ընդգրկումը որպես երկկողմ գործընկեր ինչ հիանալի հնարավորություն է ընձեռնում Հայաստանում ընթացիկ բարեփոխումների եւ ծրագրերի կայուն շարունակականությունը: Անդրադարձել ենք Հայաստան- Գերմանիա ֆինանսական եւ  տեխնիկական համագործակցությանը, մասնավերապես գերմանական միջազգային համագործակցության, գործակալությունների գործունեությանը Հայաստանում»,- ասել է նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ Գերմանիան եւ Հայաստանը բնապահպանության ոլորտում համագործակցության երկարամյա  փորձ ունեն. «Փոփոխվող կլիմայի պայմաներում, մենք հետաքրքրված ենք զարգացնելու այդ համագործակցությունը, ջրային  ռեսուրսների կառավարման, անտառվերականգնման եւ վերականգնվող էներգիայի ոլորտներում: Մենք հետաքրքրված ենք նաեւ կանաչ ջրածնի զարգացմանհարցում: Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ երկու երկների միջեւ արդյունավետ համագործացություն է զարգանում գիտակրթական ոլորտում: Հայկական եւ գերմանական բուհերի եւ անհատ գիտնականների միջեւ կա արդյունավետ համագործակցություն, որը զարգացման մեծ ներուժ ունի: Չափազանց կարեւոր են նաեւ համատեղ մշակութային միջոցառումները եւ մարդկանց միջեւ շփումները»:
Վարչապետը նշել է, որ երկուստեք ընդգծել են, որ Հայաստանի ու Գերմանիայի միջեւ հարաբերություններում առկա է զարգացման մեծ ներուժ եւ պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ ջանքերով հետեւողականորեն համագործակցելու նոր, ավելի հավակնոտ օրակարգ ձեւավորելու հարցում:
«Մեր հանդիպման օրակարգում էր նաեւ Հայաստան- Եվրամիություն գործընկերությունը, ընդծել ենք համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կարեւորությունը, որը համագործակցության նոր հեռանկարներ է բացում Եվրամիության անդամ երկրների հետ մեր եկկողմ հարաբերություններում:
Ցանկանում եմ կրկին մեր շնորհակալությունը հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը, Հայաստանում նոր, երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոմանն աջակցելու կապակցությամբ եւ համոզմունք հայտնել, որ այդ առաքելությունը էական դերակատարություն կունենա տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման գործում»,- ասել է նա:

Я хотел бы еще раз выразить благодарность правительству Германии за поддержку новой долгосрочной мониторинговой миссии ЕС в Армении и выразить уверенность в том, что эта миссия сыграет значительную роль в установлении мира и безопасности в регионе. Об этом в ходе совместного с канцлером Германии Олафом Шольцем брифинга в Берлине 2 марта заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«С большим удовлетворением хотим констатировать высокий уровень политического диалога между Арменией и Германией.
Наши отношения активно развиваются как в двустороннем, так и в многостороннем порядке, о чем свидетельствуют недавние взаимные визиты на высоком уровне и активные контакты.
Мы обсудили вопросы, связанные с торгово-экономическим сотрудничеством, подчеркнули важность постоянных усилий обеих сторон для сохранения положительной динамики роста товарооборота и стимулирования взаимных инвестиций.
Армения придает большое значение включению в качестве двустороннего партнера в рамках стратегии реформ Министерства экономического развития и сотрудничества Германии. Это дает прекрасную возможность для стабильного продолжения реформ и программ в Армении. Мы коснулись финансового и технического сотрудничества между Арменией и Германией.
Германия и Армения имеют многолетний опыт сотрудничества в области охраны окружающей среды.
В условиях меняющегося климата мы заинтересованы в развитии сотрудничества в области управления водными ресурсами, лесовосстановления и возобновляемых источников энергии. Мы также заинтересованы в развитии зеленого водорода. Эффективное сотрудничество развивается также в сфере науки и образования. Между армянскими и немецкими университетами и отдельными учеными налажено эффективное сотрудничество с большим потенциалом развития. Совместные культурные мероприятия и контакты между людьми также крайне важны.
Стороны подчеркнули, что в отношениях между Арменией и Германией имеется большой потенциал развития, и выразили готовность последовательно сотрудничать в формировании новой, более масштабной повестки.
В повестке нашей встречи было также партнерство Армения-Европейский союз.
Мы подчеркнули важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое открывает новые перспективы для сотрудничества в наших двусторонних отношениях со странами-членами ЕС», – подчеркнул Пашинян.