Անցած ամիս բուժզննումից հետո ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ենթարկվել է վիրահատության, հեռացվել է մաշկի ուռուցքը, տեղեկացրել է Սպիտակ տունը։
Քաղցկեղի բոլոր հյուսվածքները հեռացվել են, հետագա բուժման կարիք չկա, ասել է Բայդենի բժիշկը։
Նա ավելացրել է, որ Բայդենի մաշկաբանական զննումը կշարունակվի մշտական բուժսպասարկման շրջանակում։
80-ամյա նախագահը բժշկական զննում է անցել փետրվարին եւ, ինչպես հայտարարել է Սպիտակ տունը, համարվել է առողջ եւ «պիտանի աշխատանքի համար»։
Բայդենի բժիշկ Քեւին Օ՛Քոնորը հայտարարել է, որ ուռուցքը հեռացվել է փետրվարի 16-ին, Վաշինգտոնի մոտ գտնվող Ուոլթեր Ռիդի Ազգային ռազմաբժշկական կենտրոնում։ Նա նշել է, որ հետագա բուժում չի պահանջվում՝ ավելացնելով, որ բիոպսիայից հետո պարզվել է, որ կրծքի վիրահատված մասը «լավ է ապաքինվում»։
Սպիտակ տունը նշել է, որ քաղցկեղի հայտնաբերված տեսակը բեզալ բջջային կարցինոմա է, որը սովորաբար մետաստազներ չի ունենում։
Բեզալ բջջային եւ հարթ բջջային կարցինոման ԱՄՆ-ում մաշկի քաղցկեղի ամենատարածված տեսակներից են, վկայում են Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխման կենտրոնների (CDC) տվյալները։
Մաշկի քաղցկեղի հիմնադրամի տվյալներով՝ այն ամեն տարի ախտորոշվում է 3,6 մլն ամերիկացիների մոտ։ Քաղցկեղի այս տեսակը բուժելի է եւ նվազագույն վնաս է պատճառում, եթե բուժվի ժամանակին։
ԱՄՆ նախագահ ընտրվելուց առաջ Ջո Բայդենը մաշկի քաղցկեղային ուռուցքների հեռացման մի շարք վիրահատությունների է ենթարկվել։ Նրա 2021թ. բուժզննման ամփոփագրում բժի՛կ Օ՛Քոնորը գրել է, որ նախագահի ուռուցքները հեռացվել են, եւ «ներկա պահին չկան մաշկի քաղցկեղի կասկածներ առաջացնող հատվածներ»։

В прошлом месяце во время обычного медицинского осмотра президенту США Джо Байдену удалили раковую опухоль кожи, сообщил Белый дом.
Все раковые ткани были удалены, и дальнейшего лечения не требуется, заявил врач Байдена.
Он добавил, что  дерматологическое наблюдение Байдена  будет продолжаться в рамках постоянного медицинского обслуживания.
80-летний президент США прошел медосмотр в феврале, и, как заявлял  Белый дом, был признан здоровым и «пригодным к работе».
Врач Байдена Кевин О'Коннор заявил, что поражение было удалено с груди Байдена 16 февраля в Национальном военно-медицинском центре Уолтера Рида под Вашингтоном.
«Дальнейшее лечение не требуется», - отметил он, добавив, что после биопсии выяснилось, что пораженная ранее область «хорошо зажила».
В примечании Белого дома говорится, что обнаруженный тип рака - базальноклеточная карцинома - обычно не распространяется и не метастазирует.
Базальноклеточная и плоскоклеточная карцинома - две наиболее распространенные формы рака кожи в США, согласно данным Центров по контролю и профилактике заболеваний (CDC).
По данным Фонда рака кожи, он диагностируется у 3,6 миллиона американцев каждый год и является наиболее часто встречающейся формой среди всех видов рака. Он медленно растет, излечим и наносит минимальный ущерб, если лечить его на ранней стадии.
До избрания на пост президента США Джо Байден подвергся ряду хирургических операций по удалению немеланомных раковых опухолей кожи.
В резюме о состоянии его здоровья за 2021 год доктор О'Коннор написал, что очаги поражения у президента США были иссечены и «на данный момент нет участков, вызывающих подозрение на рак кожи».