Հայաստանում Եվրամիության առաքելությունը փորձ է ամրանալու հետխորհրդային տարածքում՝ օգտվելով Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերված հայ-ադրբեջանական կարգավորման արդյունքներից։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է ԵՄ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնակատար Կիրիլ Լոգվինովը։
«Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ Բրյուսելի փորձ, օգտվելով Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերված հայ-ադրբեջանական կարգավորման արդյունքներից, ամրանալ հետխորհրդային տարածքում՝ խաղալով մի ինչ-որ «միջնորդի» ամպլուա»,- ասել է Լոգվինովը։
Նրա խոսքով՝ «կա այստեղ նաեւ զգալի հակառուսական բաղադրիչ՝ ձգտում չեզոքացնելու մեր երկրի պատմական դերը որպես անվտանգության երաշխավորի»։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 20-ին Հայաստանում տեղակայվել է նոր եվրոպական առաքելություն՝ բաղկացած 100 մարդուց, երկամյա մանդատով։

Запуск миссии Евросоюза в Армении – это попытка закрепиться на постсоветском пространстве, воспользовавшись достигнутыми при посредничестве России результатами армяно-азербайджанской нормализации. Об этом заявил РИА Новости и.о. постпреда России при ЕС Кирилл Логвинов.
«Это ни что иное как попытка Брюсселя, воспользовавшись достигнутыми при посредничестве России в армяно-азербайджанской нормализации результатами, закрепиться на постсоветском пространстве, играя амплуа некоего «посредника», - сказал Логвинов.
По его словам, «есть здесь и значительная антироссийская составляющая - стремление нейтрализовать историческую роль нашей страны в качестве гаранта безопасности».
Напомним, 20 февраля в Армении разместилась новая европейская миссия из 100 человек с двухлетним мандатом.