44-օրյա պատերազմը, կարծում եմ, ծրագրվում էր ավարտել ավելի կարճ ժամանակում եւ այլ հետեւանքներով, բայց դա չհաջողվեց մեր զինվորների հերոսության գնով։ Այս մասին մարտի 7-ին կայացած քննարկման ժամանակ հայտարարեց Նիդեռլանդներում եւ Ինդոնեզիայում ՀՀ նախկին դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը։
Նա համոզմունք հայտնեց, որ պատերազմից միանշանակ կարելի էր խուսափել։ «Եթե թույլ տված բոլոր սխալները չլինեին, չէր լինի նաեւ այն իրավիճակը, որը վերաճեց 44-օրյա պատերազմի։ Երբ դիվանագիտությունը լռում է, թնդանոթները սկսում են կրակել»,-նշեց դեսպանը։
Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանի իշխանությունների գործողությունների արդյունքում երկիրը հայտնվել է աշխարհաքաղաքականության շախմատի տախտակի վրա, որտեղ նրա հաշվին քայլեր են ձեռնարկվում տարածաշրջանի դեմքը փոխելու, որոշակի ուժեր տարածաշրջանից դուրս բերելու եւ նրանց ուրիշներով փոխարինելու նպատակով: «Հենց այդ սպառնալիքի առջեւ ենք կանգնած։ Երբ մեր անվտանգությունը, որպես հայ մեր ինքնությունը մեր հայրենիքում վտանգված են, մնացածը երկրորդական նշանակություն ունի։ Մենք գտնվում ենք մի աղետը մյուսից բաժանող միջակայքում»,-նշեց նա։
Աղաջանյանը նշեց, որ այսօր քանդվում է Հայաստանի անվտանգության վահանը, որը կառուցվել է արտաքին քաղաքականության մեջ, առավել ակտիվ այդ գործընթացն իրականացվել է 2018 թվականից, իսկ մինչ այդ փոփոխություններ են կատարվել հանրային ոլորտում: «Հասարակությանը արհեստականորեն փորձում են մի հարթակից տեղափոխել մյուսը՝ նախապես անվտանգության վահան չապահովելով պետության ու ազգի գոյության համար։ Մենք շատ վստահ էինք մեր ժողովրդի արժեհամակարգի հարցում եւ դա համարում էինք հաստատուն։ Մենք ջանք չենք գործադրել, որպեսզի մեր մատաղ սերունդը որդեգրի ազգային արժեքները, այդ թվում՝ մշակույթի մասով։ Արդյունքում ազգային արժեքներն արհեստականորեն սկսեցին փոխարինվել օտարածին նյութական արժեքներով։ Իսկ նման մարդկանց կառավարելն ավելի հեշտ է»,-եզրափակեց Ձյունիկ Աղաջանյանը։

44-дневную войну, думаю, планировалось завершить в более короткие сроки и с другими последствиями, но это не удалось ценой героизма наших воинов. Об этом во время обсуждения 7 марта заявила чрезвычайный и полномочный посол по рангу, экс-посол Армении в Нидерландах и Индонезии Дзюник Агаджанян.
Она выразила уверенность, что войны однозначно можно было избежать. «Не будь всех допущенных ошибок, а, на мой взгляд, намеренных и последовательных шагов, не было бы и той ситуации, которая вылилась в 44-дневную войну. Когда молчит дипломатия, начинают стрелять пушки», – отметила посол.
По ее оценке, в результате действий властей Армении страна оказалась на шахматной доске геополитики, где за ее счет предпринимаются шаги с целью изменить облик региона, вывести определенные силы из региона и заменить их другими. «Именно перед этой угрозой мы стоим. Когда наша безопасность, наша идентичность как армян на нашей Родине находятся под угрозой, остальное имеет второстепенное значение. Мы находимся в промежутке, разделяющем одну катастрофу от другой», – подчеркнула она.
Агаджанян отметила, что сегодня разрушается щит безопасности Армении, который выстраивался во внешней политике, активнее всего этот процесс велся с 2018 года, а до этого проводились изменения в общественной сфере. «Общество искусственно пытаются из одной площадки перевести в другую, не обеспечив предварительно щитом безопасности для существования государства и нации. Мы были очень уверены в ценностной системе нашего народа и считали это константой. Мы не приложили усилий, чтобы наше подрастающее поколение перенимало национальные ценности, в том числе по части культуры.  В результате национальные ценности искусственно стали подменяться чужеродными материальными ценностями. А управлять такими людьми легче», – заключила Дзюник Агаджанян.