44-օրյա պատերազմը, կարծում եմ, ծրագրվում էր ավարտել ավելի կարճ ժամանակում եւ այլ հետեւանքներով, բայց դա չհաջողվեց մեր զինվորների հերոսության գնով։ Այս մասին մարտի 7-ին կայացած քննարկման ժամանակ հայտարարեց Նիդեռլանդներում եւ Ինդոնեզիայում ՀՀ նախկին դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը։
Նա համոզմունք հայտնեց, որ պատերազմից միանշանակ կարելի էր խուսափել։ «Եթե թույլ տված բոլոր սխալները չլինեին, չէր լինի նաեւ այն իրավիճակը, որը վերաճեց 44-օրյա պատերազմի։ Երբ դիվանագիտությունը լռում է, թնդանոթները սկսում են կրակել»,-նշեց դեսպանը։
Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանի իշխանությունների գործողությունների արդյունքում երկիրը հայտնվել է աշխարհաքաղաքականության շախմատի տախտակի վրա, որտեղ նրա հաշվին քայլեր են ձեռնարկվում տարածաշրջանի դեմքը փոխելու, որոշակի ուժեր տարածաշրջանից դուրս բերելու եւ նրանց ուրիշներով փոխարինելու նպատակով: «Հենց այդ սպառնալիքի առջեւ ենք կանգնած։ Երբ մեր անվտանգությունը, որպես հայ մեր ինքնությունը մեր հայրենիքում վտանգված են, մնացածը երկրորդական նշանակություն ունի։ Մենք գտնվում ենք մի աղետը մյուսից բաժանող միջակայքում»,-նշեց նա։
Աղաջանյանը նշեց, որ այսօր քանդվում է Հայաստանի անվտանգության վահանը, որը կառուցվել է արտաքին քաղաքականության մեջ, առավել ակտիվ այդ գործընթացն իրականացվել է 2018 թվականից, իսկ մինչ այդ փոփոխություններ են կատարվել հանրային ոլորտում: «Հասարակությանը արհեստականորեն փորձում են մի հարթակից տեղափոխել մյուսը՝ նախապես անվտանգության վահան չապահովելով պետության ու ազգի գոյության համար։ Մենք շատ վստահ էինք մեր ժողովրդի արժեհամակարգի հարցում եւ դա համարում էինք հաստատուն։ Մենք ջանք չենք գործադրել, որպեսզի մեր մատաղ սերունդը որդեգրի ազգային արժեքները, այդ թվում՝ մշակույթի մասով։ Արդյունքում ազգային արժեքներն արհեստականորեն սկսեցին փոխարինվել օտարածին նյութական արժեքներով։ Իսկ նման մարդկանց կառավարելն ավելի հեշտ է»,-եզրափակեց Ձյունիկ Աղաջանյանը։

Dzyunik Aghajanyan, Armenia’s former Ambassador to the Netherlands and Indonesia, believes that the 44-day war in 2020 was planned to end in a shorter time and with other consequences, but it was not possible at the cost of the heroism of Armenian soldiers. Aghajanyan stated this during a discussion held on Tuesday.
She expressed her belief that the aforesaid war could definitely have been avoided.
"If it were not for all the mistakes made, the situation that turned into a 44-day war would not have happened either. When diplomacy is silent, the cannons start firing," said the former ambassador.
According to her, as a result of the actions by the incumbent Armenian authorities, the country has appeared on the geopolitical chessboard where steps are being taken at its expense to change the “face” of the region, and to withdraw certain forces from the region and replace them with others.
"We are facing that very threat. When our security, our identity as Armenians in our homeland are threatened, the rest is of secondary importance. We are in the range that separates one disaster from another," she said.
Aghajanyan noted that Armenia's security shield, which was built in foreign policy, is being dismantled today, this process has been most active since 2018, and before that changes were made in the public sector.
"They are artificially trying to move the society from one platform to another without first providing a security shield for the existence of the state and the nation. We were very sure about the value system of our people and we considered it constant. We have made no effort to make our young generation adopt national values, including regarding culture. As a result, national values began to be artificially replaced by alien material values. And managing such people is easier," concluded Dzyunik Aghajanyan.