Երեւանում ավարտվեց Հայաստանի Անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսը (Ֆոտոռեպորտաժ):
Զորահանդեսին մասնակցել են Զինված ուժերի, ոստիկանության, ԱԱԾ-ի, ավիացիայի, զրահատանկային, ՀՕՊ ուժերի ստորաբաժանումները, զորախմբեր ԼՂՀ-ից եւ Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանից, հոգեւոր սպասավորների խումբը:
Զորահանդեսի հրամանատարը գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովն էր:
Տրիբունայից զորահանդեսին հետեւել են Հայաստանի նախագահ, գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը, Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, կառավարության անդամներ, հյուրեր:
Երկրի գլխավոր հրապարակով անցան Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի, Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի, մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմաավիացիոն ինստիտուտի կուրսանտները, ազատամարտիկների ջոկատները, զինված ուժերի հոգեւոր սպասավորները, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի եւ ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի ստորաբաժանումները, բանակային կորպուսների, հատուկ նշանակության առանձին բրիգադի, ոստիկանության զորքերի, ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի, խաղաղարար բրիգադի ստորաբաժանումները:
Հանդիսականները տեսան գեղեցիկ օդային շքերթը, որին մասնակցեցին գրոհային եւ ուսումնական ինքնաթիռներ, մարտական եւ ռազմա-տրանսպորտային ուղղաթիռներ:
Կենտրոնական հրապարակով անցել են տանկային, մոտոհրաձգային եւ զրահատանկային զորամասերը, ցուցադրվել են ՇՈՒՄԻՑ եւ 2ԿԱ-Ա-02 համակարգերը, նաեւ զորահանդեսի անակնկալը` հայրենական ռազմարդյունաբերական համալիրի անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք իրենց մարտավարատեխնիկական տվյալներով այս սարքերը չեն զիջում արտերկրում արտադրված նմուշներին:
Զորահանդեսի հանդիսատեսներին ցուցադրվել են 122 եւ 152 մմ տրամաչափի շարժական հրետանային ստորաբաժանումները, «Կոնկուրս» համալիրները, ՏԵ-12 թնդանոթները, համազարկային հրանոթները, Դ-30, Դ-20 и 2Ա36 թնդանոթները, ՄՄ-21 համալիրները, WM -80 համազարկային կրակի ռեակտիվ համալիրները, «ՏՈՉԿԱ» եւ 9Կ72 համալիրները, ՕՍԱ-ԱԿԱ համալիրները, С-125 համալիրները, «ԿՐՈՒԳ» զենիթա-հրթիռային ստորաբաժանումները, նաեւ C-300 զենիթահրթիռային համալիրները:
Շքերթն ավարտվել է պատվո պահակախմբի վաշտի հանդիսավոր քայլերթով եւ նվագախմբի «Էրեբունի-Երեւան» երգի կատարմամբ:

В Ереване завершился военный парад, посвященный 20-летию независимости Республики (фоторепортаж).
В параде приняли участие подразделения Вооруженных сил, Полиции, СНБ, авиации, бронетанковых войск, сил ПВО, а также подразделения НКР и 102-ой российской базы, дислоцированной в Гюмри.
Командовал парадом начальник Главного штаба ВС Армении, кавалер орденов «боевой крест» 2-й степени и «Вардан Мамиконян», генерал-полковник Юрий Хачатуров.
На трибуне за парадом наблюдали президент Армении, Верховный главнокомандующий ВС Серж Саргсян, спикер Национального Собрания Овик Абрамян,  члены правительства, гости.
По центральной площади страны прошли курсанты Военно-спортивного училища имени Монте Мелконяна и Военного института имени Вазгена Саркисяна, а также Военного авиационного института имени маршала Ханферянца, отряды народных ополченцев, духовные служители Вооруженных сил, подразделения Армии обороны НКР и 102-ой военной базы РФ, дислоцированной в Армении, подразделения армейских корпусов, отдельной бригады специального назначения, войск Полиции, пограничных войск СНБ, Миротворческой бригады.
Зрители смогли увидеть красочный воздушный парад, в котором приняли участие штурмовые и учебные самолеты, боевые и военно-транспортные вертолеты.
По центральной площади страны прошли подразделения танковых, мотострелковых и бронетанковых частей, были продемонстрированы системы ШУМИЦ и 2 КА –А – 02 отечественного производства, а также сенсацию парада – беспилотные летательные аппараты армянского военно-промышленного комплекса. По своим тактико-техническим параметрам эти аппараты не уступают зарубежным аналогам.
Участникам парада были продемонстрированы мобильные артиллерийские подразделения  калибра 122 и 152 мм, комплексы «Конкурс», пушки Т -12 калибра 100 мм, залповые огнеметы, пушки типа Д – 30, Д -20 и 2А36, системы ММ -21, реактивная система залпового огня WM -80, комплексы  «Точка» и 9К72, модернизированные на отечественных военно-промышленных предприятиях зенитно-ракетные комплексы Оса-АКА, комплексы С – 125, зенитно-ракетные подразделения «Круг», а также зенитно-ракетный комплекс С-300. Специально отрегулированные для горных условий зенитные дивизионы С-300 контролируют и хранят в неприкосновенности все воздушное пространство Республики Армения.
Парад завершился торжественным маршем роты почетного караула и сводного оркестра под звуки марша «Эребуни-Ереван».