Ուրբաթ օրը 14-րդ գումարման Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի (ԺՆՀՉԺ) առաջին նստաշրջանի պատվիրակները միաձայն քվեարկել են Չինաստանի նախագահի պաշտոնում Սի Ծինփինի աննախադեպ՝ երրորդ հնգամյա ժամկետով վերընտրվելու օգտին։ Այս մասին տեղեկացրել է Xinhua գործակալությունը։
Քվեարկությանը մասնակցել է 2 952 մարդ։
Սի Ծինփինի, որի 70-ամյակը կլրանա հունիսին, վերընտրությունը հնարավոր է դարձել 2018թ. Չինաստանի Սահմանադրությունում լրացումներ կատարելուց հետո. այժմ նույն անձը կարող է պետության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնել անսահմանափակ անգամներ։
Հոկտեմբերին, Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության (ՉԿԿ) XX համագումարից հետո Սի Ծինփինը երրորդ ժամկետով նաեւ վերընտրվել է Չինաստանի Կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում։

Делегаты первой сессии Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП, парламент) 14-го созыва в пятницу единогласно проголосовали за переизбрание Си Цзиньпина на должность председателя КНР на беспрецедентный третий пятилетний срок. Об этом сообщило агентство Xinhua.
В голосовании приняли участие 2 952 человека.
Переизбрание Си Цзиньпина, которому в июне исполнится 70 лет, стало возможным после внесения поправок в Конституцию КНР в 2018 году: теперь одно и то же лицо может занимать пост главы государства неограниченное число раз.
В октябре после XX съезда Коммунистической партии Китая (КПК) Си Цзиньпин также был переизбран на третий срок на должность генерального секретаря Центрального комитета КПК.