Անցած տարիների հայտնի քաղաքական գործչի մեծ վերադարձը Հայաստանի հասարակական կյանք բացառված չէ:  Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօերն Ալեքսանդր Մարկարովը` մեկնաբանելով Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հնարավոր վերադարձը մեծ քաղաքականություն:
Նա հիշեցրեց, որ առաջին օրինակը Կարեն Դեմիրճյանի մասնակցությունն էր նախագահական ընտրություններին, երբ նա կարճ ժամանակահատվածում կողմնակիցների մեծ թիվ հավաքեց: Մյուսը` քաղաքական ասպարեզում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի երկրորդ մուտքն էր 2007 թվականին: «Այսպիսով երրորդ վերադարձը նույնպես չի կարելի բացառել: Դրա համար նախադրյալներ կարող են լինել վստահության բավականչափ պաշարով ընտրազանգվածի առկայություն, ինչպես նաեւ կազմակերպված աշխատանքի ինստիտուցիոնալ բազա. պարզ ասած` խոսքը կուսակցական կառուցվածքի մասին է»,-պարզաբանեց Մարկարովը:
Միաժամանակ` նա ուշադրությոն հրավիրեց այն հանգամանքին, որ սոցհարցումների արդյունքներով, ճիշտ է, դրանցից ոչ բոլոը կարող են  բացարձակ արժանահավատ լինել,  առայժմ ոչ մի կուսակցություն չի հայտարարել Ռոբերտ Քոչարյանի հնարավոր աջակցության մասին:

Большое возвращение известного политика прошлых лет в общественную жизнь в Армении не исключено. Такое мнение высказал сегодня журналистам политолог, директор армянского филиала Института стран СНГ Александр Маркаров, комментируя возможное возвращение в большую политику экс-президента Армении Роберта Кочаряна.
Первым примером, напомнил он, стало участие в президентских выборах Карена Демирчяна, который за короткое время собрал значительное число сторонников. Вторым - повторный выход на политическую арену Левона Тер-Петросяна в 2007 году. «Третье возвращение, таким образом, также исключать нельзя. Предпосылками для него могут стать наличие электоральной базы с достаточным запасом доверия, а также институциональная база для организационной работы - проще говоря, речь идет о партийной структуре», - пояснил А. Маркаров.
При этом он обратил внимание на то, что, по результатам соцопросов - не все из которых, правда, могут считаться абсолютно достоверными - пока ни одна политическая партия не заявила о возможной поддержке Роберта Кочаряна.