Ռումինիան աջակցել է Հայաստանին` ՆԱՏՕ-ի անհատական գործընկերության ծրագրի (IPAP) իրագործման հարցում: Այս մասին այսօր` հոկտեմբերի 4-ին, ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Ռումինիայի դեսպան Կրինա Ռոդիկա Պրունարիուն:
Նա հիշեցրել է, որ 2007-ին Ռումինիան օգնել է Հայաստանին ռազմական հայեցակարգի մշակման աշխատանքներում: Դեսպանի խոսքով, երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների միջեւ լավ հարաբերություններ են ձեւավորվել, ռումինական կողմն աջակցել է նաեւ պաշտպանական ոլորտի բյուջեի ձեւավորման գործում:
«Մենք նաեւ Ռումինիայի կրթական հաստատություններում հայ զինծառայողների վերապատրաստման առաջարկ ենք արել»,- ասել է նա:
IPAP-ի (Individual Partnership Action Plan) շրջանակներում, ըստ որի զարգանում է Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի համագործակցությունը, արդեն իրականացվել է մի քանի փուլերով: Ծրագիրը ստորագրվել է 2005-ին:

Румыния содействовала Армении в выполнении Программы индивидуального партнерства с НАТО (IPAP). Об этом заявила Чрезвычайный и Полномочный посол Румынии в Армении Крина Родика Прунариу на пресс-конференции 4 октября.
Посол напомнила, что Румынией в 2007 году была оказана помощь в разработке Военной доктрины Армении. По ее словам, между оборонными ведомствами двух стран сложились хорошие отношения, румынская сторона оказала содействие также в реформировании бюджета оборонной сферы. «Мы также предлагали подготовку военнослужащих в образовательных учреждениях Румынии», - отметила посол.
В рамках IPAP (Individual Partnership Action Plan), по которой развивается сотрудничество Армении и НАТО, уже реализовано несколько этапов реформ в оборонной сфере. Программа была подписана в декабре 2005 года.