«Վագներ» ՄՌԿ ուժերը Վորոնեժի մոտ խոցել են ԻԼ-22 ինքնաթիռը, իր տելեգրամյան ալիքում տեղեկացրել է «Առաջին ալիքի» զինվորական թղթակից Իրինա Կուկսենկովան։
«Ինքնաթիռում 10 մարդ է եղել։ Երբ Պրիգոժինին արդեն ՀՌՇ-ում հարցրել են՝ ինչո՞ւ, չէ՞ որ այդ ինքնաթիռը հարվածներ չի հասցնում, այլ ուրիշ գործառույթներ ունի, նա ասել է․ դե ստորաբաժանման հիմար ՀՕՊ-ականը թռչող ամեն բան խփում էր․․․
Պրիգոժինը համաձայնվել է 50 մլն ռուբլի փոխհատուցում վճարել զոհված օդաչուների հարազատներին»,- նշել է Կուկսենկովան։
«Մեդուզա» պարբերականի հաղորդմամբ, երեկ՝ հունիսի 24-ի կեսօրին մոտ, երբ «Վագներ» ՄՌԿ-ի խմբերը շրջանցող ճանապարհով  անցնում էին Վորոնեժի մոտով, հարձակման են ենթարկվել ՌԴ Օդատիեզերական ուժերի (ՕՏՈՒ) հարվածային ուղղաթիռների կողմից։
«Ոչնչացվել է առնվազն մեկ բեռնատար (հայտնի չէ, պատկանել է, արդյոք, այն ՄՌԿ-ին)։ Վարձկաններն իրենց ՀՕՊ համալիրներից  պատասխան կրակ են բացել ուղղաթիռների վրա և խոցել են դրանցից մեկը Բաբյակովոյում (Վորոնեժի արվարձան)։ Հաղորդվում է ևս երկու խոցված ուղղաթիռի մասին (հաստատված է միայն մեկի ոչնչացումը)»,- գրում է «Մեդուզան»։
Տեղեկացվում է, որ հրթիռներից մեկը (հավանաբար վագներցիների ՀՕՊ-ից արձակված) պայթել է գետնի վրա․ վնասվել է Վորոնեժի ծայրամասում գտնվող նավթաբազան։ Եվս մեկ արկ պայթել է բնակելի թաղամասի բակում։
Բացի այդ հրապարակվել է կործանված Կա-52 ուղղաթիռի լուսանկարը, ինչպես պնդում են, Վորոնեժից 120 կմ հարավարևելքում։ Եվս մեկ  Կա-52 ուղղաթիռի հաջողվել է խուսափել հրթիռի հարվածից անմիջապես Վորոնեժում։

The forces of PMC Wagner near Voronezh shot down an IL-22 aircraft, Channel One war correspondent Irina Kuksenkova reported in her Telegram channel.
“There were 10 people on board. When Prigozhin was asked at the headquarters of the Southern Military District why [they shot it down], because that plane does not carry out strikes, but has other functions, he answered that the foolish anti-aircraft gun in the convoy shot down everything that took off...
Prigozhin agreed to pay 50 million compensation to the families of the dead pilots,” Kuksenkova said.
According to Meduza website, on June 24, at around noon, when groups of PMC Wagner were passing Voronezh on the bypass road, they were struck by attack helicopters of the Aerospace Forces of the Russian Federation.
“At least one truck was destroyed [it is not known if it belonged to PMC Wagner]. The mercenaries fired back at the helicopters from their air defense systems and shot down one of them in Babyakovo [a suburb of Voronezh]. Two more helicopters were also reportedly downed [only one of them was confirmed destroyed],” writes Meduza.
It is reported that one of the missiles [probably fired by the Wagner air defense system] exploded on the ground: an oil depot on the outskirts of Voronezh was damaged. Another shell exploded in the courtyard of a residential complex.
In addition, a photograph of a crashed Ka-52 helicopter has been published, allegedly in Talovaya, 120 kilometers southeast of Voronezh. Another Ka-52 helicopter managed to avoid being hit by a missile with the help of regular countermeasures in Voronezh itself.