Այսօր Տաշքենդի ժամանակով 08։00-ին Ուզբեկստանում 10 784 ընտրատեղամաս է բացվել, որտեղ երկրի քաղաքացիները քվեարկելու են արտահերթ նախագահական ընտրություններում, տեղեկացնում է Sputnik Ուզբեկստանը։
Նախագահի պաշտոնին հավակնում է չորս թեկնածու՝ Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցությունից Ուլուգբեկ Ինոյատովը, Ձեռներեցների և գործարար մարդկանց շարժումից, Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունից պետության գործող նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը, Սոցիալ-դեմակրատական «Ադոլատ»կուսակցությունից Ռոբահոն Մահմուդովան, Բնապահպանական կուսակցությունից Աբդուշուքուր Համզաևը։
Քվեարկությունը գաղտնի է և կատարվում է փակ քվեախցերում։ Քվեատուփերը կնքված են և բացվելու են քվեարկության ավարտից հետո՝ ժամը 20։00-ին։
Ուզբեկստանի ԿԸՀ-ի որոշմամբ, հանրապետության արտասահմանում գտնվող դիվանագիտական և այլ ներկայացուցչություններում ստեղծվել են 56 ընտրատեղամաս 39 արտասահմանյան երկրում։
Քվեարկության ընթացքին հարյուրավոր միջազգային դիտորդներ և հազարից ավելի լրագրողներ են հետևում։ ԿԸՀ տվյալներով, հավատարմագիր է ստացել տարբեր երկրներից ԶԼՄ 1400 ներկայացուցիչ և 797 դիտորդ։
Ավելի վաղ ուղղումներ էին մտցվել երկրի սահմանադրության մեջ, որոնց համաձայն նախագահի լիազորությունները հինգից դարձվել է յոթ տարի։ Բացի այդ երկրի գործող նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը կարող է առաջադրվել երրորդ ժամկետում։

Сегодня в 08.00 по ташкентскому времени в Узбекистане открылись 10 784 избирательных участка, где граждане страны смогут проголосовать на досрочных президентских выборах, сообщает Sputnik Узбекистан.
На пост президента баллотируются четыре кандидата:
от Народно-демократической партии (НДПУ) — Улугбек Ильясович Иноятов;
от Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии (УзЛиДеП) — действующий глава государства Шавкат Миромонович Мирзиёев;
от Социал-демократической партии (СДПУ) «Адолат» — Робахон Анваровна Махмудова;
от Экологической партии — Абдушукур Худойкулович Хамзаев.
Процесс голосования тайный и проходит в закрытой кабинке. Урны для голосования опечатаны и будут вскрыты только после завершения голосования, которое продлится до 20.00.
Решением ЦИК Узбекистана при дипломатических и иных представительствах республики в зарубежных государствах создали 56 избирательных участков в 39 зарубежных странах.
За ходом выборов следят сотни международных наблюдателей и более тысячи журналистов. Так, по данным ЦИК страны, аккредитацию получили 1 400 представителей СМИ из разных стран и 797 наблюдателей.
Ранее в стране были приняты поправки в конституции, продлевающие срок полномочий президента с пяти до семи лет. Кроме того согласно этим поправкам, действующий президент страны Шавкат Мирзиёев сможет баллотироваться на третий срок.