Դաշնային վերաքննիչ դատարանն ուրբաթ ժամանակավորապես արգելափակել է հակասական որոշումը, որն արգելում էր Բայդենի վարչակազմին շփվել սոցիալական ցանցերի ընկերությունների հետ, տեղեկացրել է CNN-ը։
Անցած շաբաթ ԱՄՆ օկրուգային դատավար Թերի Դաութին Լուիզիանայի նահանգում արգելել էր մի շարք դաշնային գործակալությունների եւ ավելի քան տասը պետական պաշտոնյաների շփվել սոցցանցերի ընկերությունների հետ՝ կապված այն «կոնտենտի» հեռացման հետ, որը պարունակում էր «պաշտպանված խոսքի ազատություն»՝ տեղակայված այդ պլատֆորմներում։
Հրամանը հայցի մի մասն է, որը ներկայացվել է Միսուրի եւ Լուիզիանա նահանգների գլխավոր դատախազի կողմից 2022թ., որում Բայդենի վարչակազմը մեղադրվում է այն բանում, որ փաստորեն ստիպում է պահպանողականներին լռել՝ ճնշում գործադրելով սոցցանցերի մասնավոր ընկերությունների վրա՝ ինտեներտում չափավորելու համար ապատեղեկատվությունը քովիդի մասին։
Արդարադատության նախարարությունը վիճարկել է Դաութիի որոշումը, եւ 5-րդ օկրուգային դատարանը ուրբաթ հայտարարել է, որ բողոքի քննարկումը պետք է արագացվի։ Դատարանը հայտարարել է, որ որոշումն առայժմ կարգելափակվի։
Որոշումը տարածվել է այնպիսի գերատեսչությունների վրա, ինչպիսին են առողջապահության նախարարությունը, Ալերգիայի եւ վարակիչ հիվանդությունների ազգային ինստիտուտը, ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնները, արդարադատության նախարարությունը եւ ՀԴԲ-ն, ինչպես նաեւ այնպիսի պաշտոնական անձանց վրա, ինչպիսի են ԱՄՆ գլխավոր վիրաբույժ Վիվեկ Մերթին եւ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քարին Ժան-Պիեռը։
Սակայն հայցում չնշված այլ գերատեսչություններ եւս սկսել են վերանայել իրենց փոխգործակցությունը սոցիալական ցանցերի ընկերությունների հետ, ներառյալ պետդեպարտամենտը, որն այս ամսվա սկզբին չեղարկել էր Facebook-ի հետ անվտանգության հարցերի գծով պլանային խորհրդակցությունը։
Դաութիի դատական արգելքում նշվել է, որ կառավարությունը նախկինի պես կարող է դիմել ընկերություններին ազգային անվտանգության սպառնալիքները կասեցնելու հարցերում։ Բայց արգելել է գերատեսչություներին եւ պաշտոնյաներին «հատուկ նշել կոնտենտ կամ տեղեկություն սոցիալական ցանցերի պլատֆորմներում» ու դրանք ուղարկել սոցիալական ցանցերի ընկերություններին՝ պահանջելով հեռացնել դրանք։

Федеральный апелляционный суд в пятницу временно заблокировал противоречивое постановление, запрещающее администрации Байдена общаться с компаниями социальных сетей, сообщает CNN.
На прошлой неделе окружной судья США Терри Даути в штате Луизиана запретил ряду федеральных агентств и более чем десятку высших государственных чиновников общаться с компаниями социальных сетей по поводу удаления «контента, содержащего защищенную свободу слова», размещенного на этих платформах.
Приказ является частью иска, поданного генеральными прокурорами штатов Миссури и Луизиана в 2022 г., в котором администрация Байдена обвиняется в том, что она фактически заставляет консерваторов молчать, оказывая давление на частные компании социальных сетей в попытке умерить дезинформацию о Covid-19 в Интернете.
Министерство юстиции подало апелляцию на решение Даути, и 5-й окружной апелляционный суд США в пятницу заявил, что рассмотрение апелляции должно быть ускорено. Тем не менее, суд заявил, что пока постановление будет заблокировано.
Постановление распространялось на такие ведомства, как Министерство здравоохранения и социальных служб, Национальный институт аллергии и инфекционных заболеваний, Центры по контролю и профилактике заболеваний США, Министерство юстиции и ФБР, а также на таких официальных лиц, как генеральный хирург США Вивек Мерти и пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер.
Однако по мере рассмотрения судебных споров другие ведомства, не названные в иске, также начали пересматривать свое взаимодействие с компаниями социальных сетей, включая Государственный департамент, который в начале этого месяца отменил плановое совещание по вопросам безопасности выборов с Facebook.
В судебном запрете Даути отмечается, что правительство по-прежнему может общаться с компаниями в рамках усилий по пресечению незаконной деятельности и устранению угроз национальной безопасности. Однако он запретил ведомствам и чиновникам «специально отмечать контент или сообщения на платформах социальных сетей» и направлять их компаниям социальных сетей с требованием удалить их.
К числу социальных сетей, указанных в иске, относятся, в частности, Facebook, Twitter, YouTube, WhatsApp, TikTok, WeChat и другие платформы.
Апелляционный суд временно заблокировал запрет на общение администрации США с компаниями социальных сетей