Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ողջամիտ քաղաքական գործիչները պատասխանատվորեն են մոտենում ՌԴ-ի ներկայացրած դիրքորոշմանը։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Սերգեյ Ռյաբկովը։
Նրա կարծիքով, Մոսկվայի ջանքերն արդյունք կտան, և կարգավորումը ձեռք կբերվի։ Նա հավատացրել է, որ Ռուսաստանը, ի տարբերություն Արևմուտքի, կարգավորման միայն կայուն բանաձև է փնտրում։
Պաշտոնյան չի ցանկանում, որ որևէ մեկը Մոսկվայի առաջարկներում Արևմուտքի հետ աշխարհաքաղաքական մրցակցության տարրեր տեսնի։
Նա պատրաստակամություն է հայտնել օգնել կողմերին գտնելու այն կետը, որում շահերը կհամընկնեն, և որում արդյունքը պարտավորեցնող բնույթի պայմանավորվածության ձև կունենա։
«Ռուսաստանը շարունակելու է հնարավոր ամեն ինչ անել ցանկացած ճգնաժամի հումանիտար հետևանքները նվազագույնի հասցնելու համար»,- նշել է դիվանագետը։

Мы уверены в том, что здравомыслящие политики в Армении и Азербайджане ответственно подходят к позиции, которую продвигает РФ. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков.
По его мнению, усилия Москвы принесут результат, и урегулирование будет достигнуто. Он заверил, что Россия в отличие от Запада ищет только устойчивую формулу урегулирования.
Чиновник не хотел бы, чтобы кто-то усматривал в предложениях Москвы элемент геополитического соперничества с Западом.
Он выразил готовность помочь сторонам найти ту точку, где сойдутся интересы, и где результат был обличен в форму договоренности обязывающего свойства.
«Россия продолжит делать все возможное для минимизации гуманитарных последствий любых кризисов», – отметил дипломат.