Հուլիսի 24-ին Թեհրանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին ընդունել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին: Հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Գոհունակությամբ արձանագրվել է, որ երկու բարեկամ և հարևան երկրների միջև ձևավորվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի և երկու ժողովուրդների հազարամյա եղբայրության վրա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական բազմաոլորտ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել երկկողմ հավակնոտ օրակարգը կյանքի կոչելու, բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքի շուրջ: Այս համատեքստում մասնավորապես ընդգծվել է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական, էներգետիկ և տրանսպորտային ոլորտներում ընթացիկ ու նախանշված համատեղ նախագծերի իրականացման կարևորությունը:
Ի շարունակություն ԱԳ նախարարների մակարդակով նույն օրը կայացած քննարկման, Արարատ Միրզոյանի և Էբրահիմ Ռայիսիի ուշադրության կենտրոնում ևս եղել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցերը: Նախարար Միրզոյանը Իրանի նախագահին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, ինչպես նաև վերահաստատել Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի տեսլականը: Ընդգծվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով խնդիրների լուծման, առավելապաշտական և թշնամական հռետորաբանության բացառման անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սրվող հումանիտար ճգնաժամին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է արգելափակման անհապաղ վերացման և Ադրբեջանի կողմից ԼՂ բնակչության էթնիկ զտումը կանխելու հրամայականը:

24 июля в Тегеране Президент Исламской Республики Иран Эбрахим Раиси принял министра иностранных дел Арарата Мирзояна, сообщает МИД РА.
С удовлетворением было отмечено, что между двумя дружественными соседними странами сформировался политический диалог высокого уровня, основанный на взаимном уважении и тысячелетнем братстве двух народов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-иранского многоотраслевого сотрудничества. Состоялся обмен мнениями вокруг реализации амбициозной двусторонней повестки дня, реализации договоренностей, достигнутых на высоком уровне. В этом контексте, в частности, была подчеркнута важность реализации текущих и намеченных совместных проектов в торгово-экономической, энергетической и транспортной сферах между двумя странами.
В продолжение состоявшегося в тот же день обсуждения на уровне министров иностранных дел в центре внимания Арарата Мирзояна и Эбрахима Раиси также были вопросы, касающиеся региональной безопасности. Министр Мирзоян представил президенту Ирана последние развития в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений, а также подтвердил видение армянской стороны установления длительного мира на Южном Кавказе. Была подчеркнута необходимость исключения решения проблем путем применения силы или угрозы силой, максималистской и враждебной риторики.
Коснувшись обостряющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость немедленного снятия блокады и предотвращения этнической чистки населения Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана.