5-րդ ալիքի լրագրողը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է ուղղել քաղաքացիների հարցերը՝ նշելով. «Ձեզ հարց ունի 44-օրյա պատերզմում զոհված Դավիթ Զաքարյանի հայրը՝ Աշոտ Զաքարյանը: «Առաջինը, ե՞րբ, ո՞ր պահին, որ իրադարձությունից հետո հասկացաք, որ Արցախն Ադրբեջան է, երկրորդ, ինչու էիք 2019-ի օգոստոսի 5-ին հայտարարում՝ Արցախը Հայաստան է եւ վերջ, ինչի՞ հիման վրա: Մեր տղաները Ադրբեջանում էին ծառայում, թե հայկական Արցախում»:
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ տղաների որտեղ ծառայելու վերաբերյալ որոշումն ինքը չի կայացրել: Մնացած մասով վարչապետը միայն կրկնեց նախկինում իր հայտարարած թեզերը, որ Հայաստանը միշտ էլ ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, սակայն միշտ չէ, որ դա հայտարարվել ու արձանագրվել է, որ երբեւէ չի եղել որեւէ երկիր, որը ԼՂ-ն չի ճանաչել Ադրբեջանի մաս:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարությանը, որտեղ նշված է, որ ԵՄ հովանու ներքո հանդիպումներում Հայաստանը ԼՂ-ն ճանաչել է որպես Ադրբեջանի մաս, որով փոխվել են այն հիմնարար պայմանները, որոնց հիմքով ստորագրվել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը եւ ռուս խաղաղապահների շուրջ իրավիճակը, Փաշինյանը ռուսերենով մեջբերեց 2020-ի դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ նախագահի մամուլի ասուլիսում հնչած հայտարարությունը, որտեղ վերջինս ասել է. «Միջազգային իրավական տեսակետից այդ բոլոր տարածքները համարվում են Ադրբեջանի անբաժանելի մասը: Կրկում եմ եւս մեկ անգամ, ինքը Հայաստանը չի ճանաչել ԼՂ անկախությունը, ուստի հաշվի առնելով այդ հանգամանքը, ինքը՝ ԼՂ-ն եւս միջազգային իրավական տեսանկյունից Ադրբեջան է»: Սա հայտարարել է Վլադիմիր Պուտինը:
Արդյոք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր է եղել, որը Ղարաբաղը չի ճանաչել որպես Ադրբեջանի մաս: Չի եղել այդպիսի երկիր»:
Փաշինյանը նաեւ մեջբերեց 2020-ի հունվարին Ֆրանսիայի Սենատի արտաքին գործերի, պաշտպանության եւ զինված ուժերի հարցով հանձնաժողովում Մինսկի խմբի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտի հետ հանդիպումից մի հատված, որտեղ համանախագահը նշել է. «ԼՂ-ն Ադրբեջանում գտնվող լեռնային անկլավ է»:
Փաշինյանը նաեւ նշեց, որ ԱՄՆ պետքարտուղարության մարդու իրավունքների վերաբերյալ տարեկան զեկույցներում եղել են հետեւյալ ձեւակերպումները. «անջատողականները Հայաստանի աջակցությամբ շարունակել են վերահսկել ԼՂ մեծ մասը եւ 7 այլ ադրբեջանական տարածքները»:
«Մեր դիրքորոշումը եղել է այն, որ կապ չունի, թե ինչ է ասում միջազգային հանրությունը, մեր դիրքորոշումը սա է եւ մենք դրա հետեւից գնալու ենք: Հիմա ի՞նչ է փոխվել: Փոխվել է այն, որ շատ դաժան իրադարձություններից հետո մենք մեզ հարց ենք տվել՝ եթե միջազգային հանրության դիրքորոշումը դա է, մենք ո՞նց ենք միջազգային հանրության դեմ կռիվ տալու: Սա պատասխանատվության խնդիր է, մենք սրա ամբողջ հետեւանքները հասկանո՞ւմ ենք, թե ոչ: Ցավոք, միշտ չէ, որ հասկացել ենք: Նույնիսկ երբեմն հասկացել ենք, բայց չենք գիտակցել: Եղել է պահ, որ եւ հասկացել ենք, եւ գիտակցել ենք, բայց գործոններ են եղել, որոնք մեզ կամ օգնել են չարերեսվել, կամ խանգարել են առերեսվել»,-ասաց Փաշինյանը:

Решение о том, где должны были служить парни, принимал не я. Об этом заявил на пресс-конференции 25 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на озвученные журналистом «5-го канала» вопросы граждан, относительно того, когда вы поняли, что Карабах – это Азербайджан, почему 5 августа 2019 года вы объявили, что Карабах – это Армения и точка, где служили наши ребята – в Азербайджане или в армянском Арцахе.
В остальном премьер-министр лишь повторил свои ранее озвученные тезисы о том, что Армения всегда признавала территориальную целостность Азербайджана, но об этом не всегда заявлялось и никогда не было страны, которая не признавала Нагорный Карабах частью Азербайджана.
Касаясь заявления МИД России, в котором говорится, что на встречах под эгидой ЕС Армения признала Нагорный Карабах частью территории Азербайджана, что изменило основополагающие условия, при которых было подписано заявление от 9 ноября, а также ситуацию вокруг российского миротворческого контингента, Пашинян на русском языке процитировал заявление, озвученное на пресс-конференции президента РФ 17 декабря 2020 года. «С международной правовой точки зрения все эти территории являются неотъемлемой частью Азербайджана. Сама Армения не признала независимость Нагорного Карабаха. С учетом данного обстоятельства и Нагорный Карабах с точки зрения международного права – Азербайджан». Это заявил Владимир Путин. Была ли страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, которая не признала Карабах частью Азербайджана? Не было такого государства», - заявил Пашинян.
Он также процитировал слова со встречи с сопредседателем Минской группы Стефаном Висконте в комитете по иностранным делам, обороне и ВС Сената Франции в январе 2020 года, на которой он заявил: «Нагорный Карабах – горный анклав, находящийся в Азербайджане».
Премьер-министр Армении также отметил, что в годовых отчетах Госдепартамента США по правам человека были следующие формулировки: «сепаратисты при поддержке Армении продолжали контролировать большую часть Нагорного Карабаха и еще 7 азербайджанских территорий».
«Наша позиция заключалась в следующем: неважно, что говорит международное сообщество, это наша позиция, и мы будем ей следовать. Что изменилось сейчас? Изменилось то, что после очень жестких событий мы задали себе вопрос: если это позиция международного сообщества, как мы будем бороться с ним? Это вопрос ответственности, понимаем ли мы все последствия этого или нет? К сожалению, мы не всегда это понимали. Порой даже понимали, но не осознавали», - заключил глава кабмина.