Ղարաբաղի հայերը պետք է հասկանան, որ «լինելով ադրբեջանական հասարակության մաս՝ նրանց կտրվեն անվտանգության և իրավունքների երաշխիքներ, այդ թվում՝ կրթական, մշակութային, կրոնական, վարչական», - Euronews հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Ալիեւի խոսքով, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը «կապրեն նորմալ կյանքով».
«Նրանք նաեւ կդադարեն մանիպուլյացիայի պատանդ լինել։ Կարծում եմ՝ եթե ինձ լսեն, ինձ կհասկանան։ Նրանք գիտեն, որ ես կանգնած եմ իմ խոսքերի հետևում»,- ասել է Ալիևը։
Ադրբեջանի նախագահը շարունակել է իր կեղծավոր շահարկումները՝ պատասխանելով նաեւ Արցախի շրջափակման մասին հարցին.
Հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նա հայտարարել է, որ Լաչինի միջանցքում տեղաշարժի ազատությունը «արգելափակված չէ»՝ ըստ երևույթին, աշխարհը կույր համարելով։
Ալիևի խոսքով, «ապրիլի 23-ին սահմանային անցակետի տեղադրումից հետո Ղարաբաղի ավելի քան երկու հազար բնակիչ առանց որևէ խնդրի անցել է Հայաստան և վերադարձել»։
Նա նաև մեղադրել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին «մաքսանենգությանը» աջակցելու համար։
«Հունիսի 15-ին Հայաստանը հերթական ռազմական սադրանքը կատարեց և վիրավորեց մեր սահմանապահներից մեկին։ Իսկ ճանապարհը ժամանակավորապես փակվել է հետաքննության համար։ Բայց այն կրկին բացվել է։ Կարմիր Խաչը կրկին սկսել է դեղորայք տեղափոխել և տարհանել Հայաստանում բուժման կարիք ունեցող հիվանդներին։ Բայց, ցավոք, Կարմիր Խաչի բեռնատարները ստուգելիս դրանցում մաքսանենգ ապրանքներ են հայտնաբերվել՝ ծխախոտ, այֆոն, բենզին։ Հանձնաժողովը դա ընդունեց։ Մեզ հետ շփվելիս նրանք ասացին, որ իրենք ոչ մի պատասխանատվություն չեն կրում... Բայց այս բեռնատարներն ունեին տարբերանշաններ (ԿԽՄԿ), վարորդների համազգեստներին իրենց տարբերանշաններն էին»,- ասել է Ալիևը։

Karabakh Armenians must understand that "as part of the Azerbaijani society, they will be provided with guarantees of security and rights, including educational, cultural, religious, municipal," Azerbaijani President Ilham Aliyev said in an interview with Euronews TV channel.
Aliyev said the Armenians of Nagorno-Karabakh "will live a normal life."
“They will also stop being hostages of manipulation. I think if they listen to me, they will understand me. They know that I stand behind my words,” Aliyev said.
The Azerbaijani President continued his hypocritical manipulations, when answering the question about the blockade of Artsakh.
In the interview with the TV channel, he stated that freedom of movement in the Lachin corridor is "not blocked," apparently thinking the world to be blind.
According to him, "after the establishment of the border checkpoint on April 23, more than two thousand residents of Karabakh crossed into Armenia and returned without any problems."
Aliyev also accused the International Committee of the Red Cross of aiding "smuggling."
“On June 15, Armenia committed another military provocation and wounded one of our border guards. And the road was temporarily closed for investigation. But it has been reopened. The Red Cross began to transport medicines again and evacuate patients in need of treatment in Armenia. But, unfortunately, when the trucks of the Red Cross were checked, contraband goods were found in them - cigarettes, iPhones, gasoline. The committee admits this. When communicating with us, they said that they did not bear any responsibility [...] But these trucks had logos (ICRC), and the uniforms of drivers had their logos,” the President of Azerbaijan said.