ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահե Գևորգյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի ԱԽ «Հակամարտային իրավիճակներում պարենային անվտանգության ապահովումը և սովի բացառումը» թեմայով քննարկման ժամանակ:
«Սովի մատնումը պատմության ընթացքում պարբերաբար օգտագործվել է որպես պատերազմելու և ցեղասպանության ենթարկելու միջոց։ Սակայն այսօր ես չեմ պատրաստվում անցյալից օրինակներ բերել կամ գնահատել սովի ապագա ռիսկերը կոնֆլիկտի կոնտեքսում։ Փոխարենը ցանկանում եմ խորհրդի ուշադրությունը հրավիրել այժմ տիրող իրավիճակին, որի ժամանակ մարդիկ չգիտեն, թե արդյոք այսօր կկարողանան կաթ հայթայթել իրենց փոքրիկների, հացի կտոր իրենց երեխաների համար կամ դեղորայք գտնել ծանր հիվանդ հարազատների համար։
Հենց այս պահին ԼՂ ժողովուրդն առերեսվում է գոյաբանական վտանգի հետ, որն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից ամբողջական շրջափակման հետևանքով: 7 ամսից ավելի Ադրբեջանը փակ է պահում Լաչինի միջանցքը՝ հումանիտար կյանքի ուղին, որը կապում է Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհի հետ: Այս ապօրինի և անմարդկային արարքը Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կոպիտ խախտում է։ Այս տարվա հունիսի 15-ից Ադրբեջանի կողմից միջանցքի ամբողջական շրջափակման պատճառով ընդհատվել է սննդի, դեղորայքի և այլ անհրաժեշտ ապրանքների մատակարարումը՝ ստեղծելով ամբողջական հումանիտար ճգնաժամ: Գազի և էլեկտրականության մատակարարման ընդհատումը խաթարել է տրանսպորտի, առողջապահական և սոիալական համակարգերի աշխատանքը՝ խախտելով մարդկանց հիմնարար իրավունքները:
Շրջափակումը հատկապես անդառնալի հետևանքներ է ունենում հասարակության ամենախոցելի հատվածների համար: Վիտամինների և սննդի պակասի հետևանքով 2000 հղի կին, 30000 երեխա, 20,000 ծերեր և 9000 հաշմանդամ տառապում է և փորձում դիմակայել թերսնման, տարրական պարագաների և դեղորայքի բացակայության պայմաններում: Ադրբեջանը շարունակաբար թիրախավորում է գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող խաղաղ բնակչությանը՝ ընդլայնելով բնակչությանը սովi մատնելու իր անթաքույց մտադրությունը: Այս մտահոգիչ երևույթներն արդեն բարձրաձայնվել են ԿԽՄԿ կողմից, որը ԼՂ-ում գործող միակ մարդասիրական առաքելություն իրականացնող կառույցն է:
Հուլիսի 25-ի իր հաղորդագրության մեջ Կարմիր խաչը մտահոգություն է հայտնել խորացող հումանիտար ճգնաժամի մասին և շեշտել է, որ ներկայումս չի կարողանում հումանիտար մատակարարումներ ապահովել ԼՂ խաղաղ բնակչությանը Լաչինի միջանցքով՝ ընդգծելով, որ իր մարդասիրական օգնությամբ ավտոշարասյուները տեղի բնակչության համար կենսական նշանակություն ունեն:
Այդ հաղորդագրությունից 3 օր անց Ադրբեջանը ձերբակալեց 68-ամա Վագիֆ Խաչատրյանին, որին ԿԽՄԿ-ն ԼՂ-ից բուժման համար տեղափոխում էր Հայաստան: ԿԽՄԿ պատշպանության ներքո գտնվող անձի ձերբակալումը, ում տեղափոխությունը նախապես համաձայնեցվել է Ադրբեջանի հետ, ուխտադրուժ քայլ չէր, այլ նախապես հստակ հաշվարկված էր խոչընդոտելու ԼՂ-ում ԿԽՄԿ աշխատանքը:
Մարդկանց կենսական կարիքները բավարարելու համար ՀՀ կառավարությունը հուլիսի 26-ին որոշեց ԼՂ ուղարկել մոտ 360 տոննա առաջին անհրաժեշտության ապրանք՝ հիմնականում սնունդ և դեղորայք: Մենք դիմել ենք ՌԴ խաղաղապահ առաքելությանը՝ կազմակերպելու կարիքի մեջ հայտնված մարդկանց մարդասիրական օգնության մատակարարումը, ինչը անցած ամիսների ընթացքում հաճախ է իրականացվել: Մինչդեռ մինչ այժմ մարդասիրական շարասյունըդեռ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ է՝ Ադրբեջանի կողմից դրա տեղափոխումը թույլ չտալու պատճառով:
ԼՂ-ում ծանր վիճակի խորացումը և սովի տարածման ռիսկը պահանջում են միջազգային հանրության , որպեսզի միջազգային հանրությունն արձագանքի պատեհ և արդյունավետ, որպեսզի ամբողջությամբ կատարվեն ՄԱԿ դատարանի որոշումները և հարգվեն միջազգային հումանիտար օրենքները:
Հույս ունենք, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի երեկվա հայտարարությունը, որում նա խորը մտահոգություն է հայտնել հումանիտար իրավիճակի առնչությամբ և շեշտել է ԱՄԴ-ի որոշումների իրականացման անհրաժեշտությունը՝ մարդկանց, մեքենաների և բեռների անխոչընդոտ շարժը Լաչինի միջանցքով ապահովելու համար, կլինի տեղում իրավիճակի հանգուղալուծման մեջ ՄԱԿ-ի ամբողջական ներգրավվածությանն ուղղված առաջին քայլը: Այդ ներգրավվածությունն անհրաժեշտ է առավել, քան երբևէ: Անգործության գինը չափազանց բարձր է շարունակելու համար: Այս զանգվածային բռնությունը կարող է և պետք է կանխարգելվի և դադարեցվիԼ Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին և դրա ԱԽ-ին հրատապ միջոցներ ձեռնարկել ՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ դատարանի որոշումների և միջազգային հումանիտար օրենքների ամբողջական կատարումը, անմիջապես վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով և ապահովել ՄԱԿ-ի գործակալությունների ու ԿԽՄԿ ապահով և անխոչընդոտ մարդասիրական ներկայությունը ԼՂ-ում»:

Мы призываем ООН и ее Совет Безопасности принять срочные меры для обеспечения полного соблюдения Азербайджаном судебных решений ООН и норм международного гуманитарного права, немедленно восстановить свободное передвижение по Лачинскому коридору и обеспечить безопасное и беспрепятственное гуманитарное присутствие агентств ООН и МККК в Нагорном Карабахе. Об этом в Совете Безопасности ООН на тему «Обеспечение продовольственной безопасности и ликвидация голода в конфликтных ситуациях» заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян.
Он также отметил:
«В данный момент народ Нагорного Карабаха сталкивается с реальной угрозой, вызванной полной блокадой Азербайджана. Вот уже более 7 месяцев Азербайджан держит закрытым Лачинский коридор – гуманитарную дорогу жизни, связывающую Нагорный Карабах с внешним миром. Этот незаконный и бесчеловечный акт является грубым нарушением решения Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года, норм международного гуманитарного права и заявления от 9 ноября. Из-за полной блокады коридора Азербайджаном с 15 июня этого года прервана поставка товаров первой необходимости, что привело к полному гуманитарному кризису. Перебои с газоснабжением и электроснабжением нарушили работу транспортной, медицинской и социальной систем.
В результате дефицита витаминов и продовольствия 2 000 беременных женщин, 30 000 детей, 20 000 пожилых людей и 9 000 инвалидов страдают и пытаются справиться с недоеданием в условиях отсутствия предметов первой необходимости и лекарств. Азербайджан продолжает таргетировать мирных жителей, занятых сельскохозяйственными работами, расширяя свое неприкрытое намерение морить население голодом.
В своем заявлении от 25 июля Красный Крест, который является единственной организацией гуманитарной миссии, действующей в Нагорном Карабахе, выразил обеспокоенность углубляющимся гуманитарным кризисом.
Красный Крест подчеркнул, что в настоящее время не имеет возможности осуществлять доставку гуманитарных грузов гражданскому населению Нагорного Карабаха через Лачинский коридор, подчеркнув, что конвои с его гуманитарной помощью жизненно необходимы местному населению.
Через 3 дня после этого заявления Азербайджан задержал 68-летнего Вагифа Хачатряна, которого МККК переводил из Нагорного Карабаха в Армению для лечения. Задержание находящегося под защитой МККК лица, передача которого была предварительно согласована с Азербайджаном, было заранее рассчитано на то, чтобы воспрепятствовать работе МККК в Нагорном Карабахе.
Правительство Армении 26 июля приняло решение отправить в Нагорный Карабах около 360 тонн товаров первой необходимости. Мы обратились к российской миротворческой миссии с просьбой организовать доставку гуманитарной помощи нуждающимся, что неоднократно делалось в последние месяцы. Между тем, гуманитарный конвой все еще находится у въезда в Лачинский коридор, но Азербайджан не дает возможности ему продвинуться.
Обострение тяжелой ситуации в НК и угроза распространения голода требуют от международного сообщества эффективного реагирования, чтобы всецело выполнялись решения суда ООН и соблюдались нормы международного гуманитарного права.
Надеемся, что вчерашнее заявление Генерального секретаря ООН, в котором он выразил глубокую озабоченность гуманитарной ситуацией и подчеркнул необходимость выполнения решений Международного суда по обеспечению беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору, станет первым шагом вовлечения ООН в урегулирование ситуации.
Это вовлечение необходимо больше, чем когда-либо. Цена бездействия слишком высока. Это массовое насилие можно и нужно предотвратить и остановить».