Երեկ՝ օգոստոսի 17-ին, ժամը 17:55-ին, Բերձորի (Լաչինի) միջանցքում տեղակայված ապօրինի անցակետի մոտակայքում ադրբեջանական կողմը կտրել է համացանցի օպտիկամանրաթելային մալուխը՝ խափանելով Արցախի կայուն կապը համացանցի հետ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը:
«Երեկ երեկոյան Արցախի մասնագետները փորձել են ռուս խաղաղապահների հետ միասին մոտենալ տվյալ հատվածին եւ վերանորոգել մալուխը, սակայն ադրբեջանական կողմը չի թույլատրել: Այսօր առավոտվանից շարունակվում են բանակցությունները խաղաղապահների ու ադրբեջանական կողմի միջեւ, որպեսզի մեր մասնագետները կարողանան վերականգնել վնասված մալուխը:
Պատահական չեմ համարում, որ այս նոր հանցագործությունը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո եւ Արցախի ցեղասպանության թեմայով նախատեսված մամուլի ասուլիսի մեկնարկից բառացիորեն 5 րոպե առաջ: Այս սադրանքի հետեւանքով ասուլիսի արցախաբնակ բանախոսները՝ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը եւ տեղահանված քաղաքացի Ալվինա Ներսեսյանը կարողացել են անկայուն ու այլընտրանքային կապով միանալ մյուս երկու բանախոսներին՝ ԱՀ արտգործ նախարար Սերգեյ Ղազարյանին եւ ՄՔԴ առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օքամփոյին 45 րոպե ուշացումով: Ի հեճուկս ադրբեջանական ջանքերի՝ ասուլիսը կայացել է, որին մասնակցել են շուրջ 130 անձինք 27 երկրից:
Ի դեպ, այժմ Արցախում խիստ սահմանափակ ծավալի համացանց է հասանելի՝ անկայուն ռադիոկապի միջոցով, որը նույնպես շարունակաբար գտնվում է ադրբեջանական խլացուցիչ համակարգերի ճնշման ներքո»,- գրել է նա:

At 5:55pm Thursday, the Azerbaijani side cut the fiber optic cable of the internet near the illegal Azerbaijani checkpoint located in the Berdzor (Lachin) corridor, disrupting Artsakh's stable internet connection. Artak Beglaryan, advisor to the Artsakh (Nagorno-Karabakh) president, wrote about this on Facebook Friday morning.
"Yesterday evening, specialists from Artsakh, together with Russian peacekeepers, tried to approach the given section and repair the cable, but the Azerbaijani side did not allow [it]. Negotiations between the peacekeepers and the Azerbaijani side have been ongoing since this morning so that our specialists can restore the damaged cable.
"I do not consider it a coincidence that this new crime has occurred after the UN Security Council [emergency] meeting [on the Lachin corridor issue] and literally 5 minutes before the start of the scheduled press conference on the topic of Artsakh genocide. (…). Despite Azerbaijan's efforts, the press conference was held, attended by around 130 people from 27 countries.
"By the way, now a very limited amount of internet is accessible in Artsakh through unstable radio communication, which is also continuously under the pressure of Azerbaijani jamming systems," Beglaryan added.