Երեկ՝ օգոստոսի 17-ին, ժամը 17:55-ին, Բերձորի (Լաչինի) միջանցքում տեղակայված ապօրինի անցակետի մոտակայքում ադրբեջանական կողմը կտրել է համացանցի օպտիկամանրաթելային մալուխը՝ խափանելով Արցախի կայուն կապը համացանցի հետ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը:
«Երեկ երեկոյան Արցախի մասնագետները փորձել են ռուս խաղաղապահների հետ միասին մոտենալ տվյալ հատվածին եւ վերանորոգել մալուխը, սակայն ադրբեջանական կողմը չի թույլատրել: Այսօր առավոտվանից շարունակվում են բանակցությունները խաղաղապահների ու ադրբեջանական կողմի միջեւ, որպեսզի մեր մասնագետները կարողանան վերականգնել վնասված մալուխը:
Պատահական չեմ համարում, որ այս նոր հանցագործությունը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո եւ Արցախի ցեղասպանության թեմայով նախատեսված մամուլի ասուլիսի մեկնարկից բառացիորեն 5 րոպե առաջ: Այս սադրանքի հետեւանքով ասուլիսի արցախաբնակ բանախոսները՝ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը եւ տեղահանված քաղաքացի Ալվինա Ներսեսյանը կարողացել են անկայուն ու այլընտրանքային կապով միանալ մյուս երկու բանախոսներին՝ ԱՀ արտգործ նախարար Սերգեյ Ղազարյանին եւ ՄՔԴ առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օքամփոյին 45 րոպե ուշացումով: Ի հեճուկս ադրբեջանական ջանքերի՝ ասուլիսը կայացել է, որին մասնակցել են շուրջ 130 անձինք 27 երկրից:
Ի դեպ, այժմ Արցախում խիստ սահմանափակ ծավալի համացանց է հասանելի՝ անկայուն ռադիոկապի միջոցով, որը նույնպես շարունակաբար գտնվում է ադրբեջանական խլացուցիչ համակարգերի ճնշման ներքո»,- գրել է նա:

Вчера в 17:55 возле незаконного КПП, расположенного в Бердзорском (Лачинском) коридоре, азербайджанская сторона перерезала оптико-волоконный кабель интернета, нарушив стабильную интернет-связь Арцаха. Об этом написал на своей странице в Facebook советник президента Арцаха Артак Бегларян.
«Вчера вечером арцахские специалисты вместе с российскими миротворцами попытались подойти к данному участку и отремонтировать кабель, но азербайджанская сторона этого не допустила. С сегодняшнего утра ведутся переговоры между миротворцами и азербайджанской стороной, чтобы наши специалисты смогли восстановить поврежденный кабель.
Не считаю случайным то, что это новое преступление произошло после заседания Совета безопасности ООН и буквально за 5 минут до начала запланированной пресс-конференции по теме геноцида в Арцахе. В результате данной провокации спикеры, проживающие в Арцахе, - омбудсмен Гегам Степанян и переселенная гражданка Альвина Нерсесян - на пресс-конференции смогли соединиться с двумя другими спикерами - министром иностранных дел Арцаха Сергеем Казаряном и первым главным прокурором МУС Луисом Морено Окампо - с 45-минутным опозданием. Вопреки усилиям Азербайджана, пресс-конференция состоялась, ее освещали около 130 человек из 27 стран.
Кстати, сейчас в Арцахе ограниченная интернет-связь, посредством нестабильной радиосвязи, которая к тому же постоянно находится под воздействием азербайджанских систем глушения».