Ադրբեջանը ոչ միայն ութ ամսից ավելի է շրջափակման մեջ է պահում Արցախի ժողովրդին և զրկում նրանց Հայաստանի Հանրապետության հետ կապից, այլև ռազմական ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքով անընդհատ խոչընդոտներ է ստեղծում քաղաքացիական բնակչության կողմից իրենց առօրյա խնդիրները լուծելու հարցում: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱՀ պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
«Արդեն տևական օրեր է, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Սարուշեն համայնքի բնակիչները հացի խնդիրը լուծելու համար փորձում են հավաքել գյուղի միակ ցորենի դաշտի բերքը, սակայն մոտակայքում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից պարբերաբար թիրախավորվում են դաշտին մոտեցող մարդիկ ու գյուղատնտեսական տեխնիկան:
Թեև ամեն անգամ Արցախում ռուս խաղաղապահները հունձի օրն ու ժամը համաձայնեցնում են ադրբեջանական կողմի հետ և դրանք կազմակերպվում են տեղում խաղաղապահների ներկայությամբ, այդուհանդերձ աշխատանքները սկսվելուն պես հրաձգային տարբեր զինատեսակներից սկսվում է անդադար կրակը, ինչից հետո դրանք անմիջապես դադարեցվում են, իսկ քաղաքացիական անձինք խաղաղապահների օգնությամբ տեղափոխվում են անվտանգ վայր:
Սարուշենի համայնքի բնակիչները այսօր ևս զրկվել են իրենց հացի միակ աղբյուրը՝ ցորենը հավաքելու հնարավորությունից»:

Azerbaijan not only keeps the people of Artsakh in a blockade for more than eight months and deprives them of communication with the Republic of Armenia, but also, using military force or threatening it, constantly creates obstacles for the peaceful population in solving their daily problems. The State Minister of the Republic Gurgen Nersisyan wrote about this on his Facebook page.
"Residents of Sarushen community of Askeran district of Artsakh Republic have been trying for many days to harvest from the village's only wheat field to solve the bread problem, but people and agricultural equipment approaching the field regularly turn into targets of nearby Azerbaijani positions.
Although every time in Artsakh Russian peacekeepers agree on the date and time of the harvest with the Azerbaijani side and it is organized on the spot in the presence of peacekeepers, nevertheless, as soon as the work starts, incessant fire from various types of weapons is opened, after which they immediately stop and civilians are taken to a safe place with the help of peacekeepers.
The residents of Sarushen community are deprived of the opportunity to harvest wheat, the only source of their bread," the Artsakh State Minister noted.