Մեր դիրքորոշումը Բաքվում նույնն է լինելու, ինչ Երևանում, մեզ համար ամենակարևորն այս փակուղուց դուրս գալն է, որը երկար ժամանակ շարունակվում է, որպեսզի բարելավվի հումանիտար իրավիճակը և Ղարաբաղում հայկական բնակչության կյանքի պայմանները բարելավվեն։ Այս մասին օգոստոսի 22-ին Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ճեպազրույցում ասաց Բելգիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Հաջա Լահբիբը։
Նա Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ լինի դա Վաշինգտոնում, թե այլուր։
«Մենք ողջունեցինք Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համարձակ քայլը, որը հրապարակայնորեն ճանաչեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին ամենաբարձր մակարդակով անել նույնը»,- հավելել է Հաջա Լահբիբը:
Նա նշեց, որ ամենաբարձր մակարդակով բանակցությունների պակաս չկա, սակայն կա կամքի պակաս՝ տեղում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար։
«Մեր հայ գործընկերոջ հետ հանդիպմանը մենք նշել ենք փորձագետների և հանձնաժողովների ներկայության կարևորությունը, և ես այդ մասին կխոսեմ նաև Բաքվում։ Դա թույլ կտա վերջ դնել թշնամանքին և հնարավորություններ կստեղծի իրական հաշտեցման համար պայմաններ ստեղծել։
Մենք ակտիվացնում մեր մասնակցությունը բոլոր այս գործընթացներին, այդ թվում՝ Բելգիայի դեսպանատան միջոցով, որը շուտով կբացվի Երևանում»,- ընդգծել է արտգործնախարարը։

Our position in Baku will be the same as in Yerevan. The most important thing for us is to get out of this impasse, which has been going on for a long time, in order to improve the humanitarian situation and the living conditions of the Armenian population in Karabakh. Hadja Lahbib, Minister of Foreign Affairs, European Affairs, Foreign Trade and the Federal Cultural Institutions of Belgium, stated this in a joint press briefing with Armenian foreign minister Ararat Mirzoyan on Tuesday in Yerevan.
She called on Armenia and Azerbaijan to return to the negotiating table, be it in Washington or elsewhere.
"We welcomed the bold step of the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, who publicly recognized the territorial integrity of Azerbaijan. We call on the authorities of Azerbaijan to do the same at the highest level," added Lahbib.
She noted that there is no lack of negotiations at the highest level, but there is a lack of will to implement the agreements reached on the ground.
"At the meeting with our Armenian colleague, we noted the importance of the presence of experts and commissions, and I will talk about it in Baku as well. This will enable to put an end to the hostility and create opportunities to create conditions for real reconciliation. We are intensifying our participation in all these processes, including through the Belgian embassy, which will soon be opened in Yerevan," the Belgian FM emphasized.