Ուզում եմ ողջ սրտով, որդիական սիրով եւ խոնարհությամբ ձեզ բոլորիդ բերել Հայոց հայրապետի, Ամենայն հայոց կաթողիկոսի, Նորին սուրբ օծություն Տեր Տեր Գարեգին Երկրորդ հայրապետի օրհնությունը, սերը, ողջույնը քաջալերանքը, աղոթքը մեր ողջ կյանքի վերելքի եւ հաղթանակների համար: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 2-ին, Ազատության հրապարակում ընդդիմության հանրահավաքում տերունական աղոթքից հետո իր ելույթում նշեց Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը:
«Այս մթնոլորտում է հնչում տերունական պատգամը՝ «Աշխարհում դուք նեղություն եք կրելու, բայց քաջալերվեցեք, որովհետև ես հաղթեցի աշխարհին»: Այս անվերջանալի պատգամը հնչում է նաև այսօր, երբ կանգնած ենք մեր ողջ պատմության ներկայիս իրականության և գալիքի անորոշ ջրբաժանի առջև, երբ պաշարված է մեր հերոսական ժողովրդը, երբ գտնվում ենք նույն կասկածների, տագնապների վերջին հույսի, տառապանքների, վախի տրտմության ուրացումի, լքվածության, միայնակության և անզորության միջավայրում, բայց մյուս կողմից գիտակցում ենք, որ կոչված ենք պայքարի պատասխանատվության, պատվի և աևժանապատվության վերականգնելու անհրաժեշտությանը»,-ասաց նա:
Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը հիշեցրեց, որ 35 տարի առաջ Ազատության հրապարակը փոթորկեց՝ արձագանքելով Ստեփանակերտի ազատագարական պայքարին. «Ոչ միայն սոսկ հողի և հացի պայքար, այլ՝ անունի, պատվի արժանապատիվ կյանքի պայքարով մեր բազմաթիվ եղբայրների և զավակների, ընկերների և հայրերի այրան գնով, այդ արյունը չի չորացել»,-ասաց եպիսկոպոսը:
Գալստյանը հայտնեց, որ չնայած շրջափակմանը, արցախցիները չեն հրաժարվում իրենց անունի արժանապատվության պայքարից՝ վերստին վկայելով, որ մենք կոչված ենք հաղթանակի, և ոչ մեռելության ու պարտության:
«Այսօր բառացիորեն Արցախ աշխարհը՝ իր փոքրով ու մեծով, իր չծնված երեխայով փրկում է հայ ժողվորդի պատիվը և անունը՝ երբեք չփնտրելով խաչի թեթևությունը, այլ բոլորիս փոխարեն կրելով այդ խաչի ծանրությունն ու պատասխանատվությունը: Աշխարհն իր երկակի չափանիշներով, անբարո բարոյականությամբ մեզ փորձում է համոզել և պարտադրել ստորացուցիչ և նվաստացնող, այսպես կոչվող, մուրացիկ խաղաղությունը, վերածելով այն մի փոր հացի պատմության՝ փորձելով գողանալ մեզանից մեր ապրելու իրավունքը: Մեր կենսագրությունը, հիշողությունը, մեր ինքնությունը, ժառանգությունը, մեր զոհաբերության պատմությունը, արդարության ձգտումը»,-ասաց սրբազանը:

От всего сердца, с сыновней любовью и смирением хочу передать вам все блага, любовь, приветствия, ободрение, молитвы Патриарха Армении, Католикоса Всех Армян, Святейшего отца Гарегина Второго Патриарха за подъем и победы на протяжении всей нашей жизни. Об этом сказал сегодня, 2 сентября, на митинге оппозиции на Площади Свободы, после молитвы Господней, глава Тавушской епархии ААЦ епископ Баграт Галстанян.
«Именно в этой атмосфере звучит послание Господа: «В мире вы будете иметь скорбь, но мужайтесь, ибо Я победил мир». Это нескончаемое послание находит отклик даже сегодня, когда мы сталкиваемся с неопределенным водоразделом между нынешней реальностью и будущим всей нашей истории, когда наш героический народ находится в осаде, когда мы находимся в тех же сомнениях, тревогах, последней надежде, страданиях, страхе, печали, отрицании, заброшенности, одиночестве и бессилии, но с другой стороны, мы осознаем, что призваны бороться за необходимость восстановления ответственности, чести и достоинства», - сказал он.
Епископ Баграт Галстанян напомнил, что 35 лет назад Площадь Свободы подверглась волнениям, что стало реакцией на освободительную борьбу Степанакерта. «Это не просто борьба за землю и хлеб, это борьба за достойную жизнь имени и чести ценой вдов многих наших братьев и детей, друзей и отцов. Эта кровь не высохла», - сказал он.
Галстанян заявил, что, несмотря на блокаду, народ Арцаха не отказывается от борьбы за достоинство своего имени, еще раз доказав, что мы призваны к победе, а не к смерти и поражению.
«Сегодня в буквальном смысле мир Арцаха, с его малыми и старыми, со его нерожденными детьми, спасает честь и имя армянского народа, никогда не ища легкости креста, но неся на себе тяжесть и ответственность этого креста вместо всех нас. Мир с его двойными стандартами, безнравственной моралью пытается убедить нас и навязать унизительный так называемый жалкий мир, превращая его в историю о куске хлеба, пытаясь украсть у нас наше право нанашу биографию, память, нашу идентичность, наследие, историю наших жертв, стремление к справедливости», - сказал преподобный.