Իրանի տեղական արտադրության «Karrar» անօդաչու թռչող սարքը, որը հագեցած է ռադարներով, մի քանի անգամ ստիպել է ամերիկյան ռազմական ինքնաթիռներին և այլ օտարերկրյա կործանիչների հեռու մնալ Իրանի օդային տարածքից՝ թռչելով շատ բարձր տարածության վրա ներխուժողների վրայով, Tasnim-ին ասել է Իրանի հակաօդային պաշտպանության ուժերի հրամանատարի տեղակալ, բրիգադի գեներալ Ալիռեզա Էլհամին։
Ըստ նրա, մասնավորապես, իրանական անօդաչու թռչող սարքը մի քանի անգամ ստիպել է օտարերկրյա օդաչուով և անօդաչու ինքնաթիռներին փոխել իրենց ուղղությունը Պարսից ծոցի և Օմանի ծովի վրա մեծ բարձրություններում։
Գեներալ Էլհամին նշել է, որ Իրանի հակաօդային պաշտպանությունը մշակել է նաև տվյալների հավաքագրման և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգեր, ինչպես նաև օպտիկական և դաշտային հետախուզման համակարգեր, որոնք տեղադրվում են տարբեր հեռահարության և նշանակության անօդաչու թռչող սարքերի վրա։
««Karrar»-ը իրանական առաջին ռազմական անօդաչու թռչող սարքն է, որը սահմանել է ծառայության առաստաղի ռեկորդ՝ հասնելով 47,000 ֆուտ բարձրության»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ անօդաչու սարքը ռադիոտեղորոշիչ նախազգուշացումներ է տվել օտարերկրյա ինքնաթիռներին, որոնք մոտեցել են Իրանի ափամերձ ջրերին կամ նրա թռիչքային տեղեկատվական շրջանին:

Iran's locally produced Karrar drone equipped with radar has on several occasions forced US warplanes and other foreign fighters to stay out of Iranian airspace by flying at very high altitudes over intruders, Brigadier General Alireza Elhami, Deputy Commander of the Iranian Army’s Air Defense Force, told Tasnim.
In particular, the Iranian drone several times forced foreign manned and unmanned aircraft to change their course over the Persian Gulf and the Sea of Oman at high altitudes, Elhami said.
The Karrar drone has achieved a notable milestone as the first Iranian military drone to reach an altitude record of 47,000 feet. It has also given radar or radio warnings to foreign aircraft approaching Iran's coastal areas or its designated flight information region (FIR).