Արցախում պաշաարման հետեւանքով ստեղծված ճգնժամի թափառող շների խնդիրը շարունակում է չլուծված մնալ, ավելին, ժամանակ առ ժամանակ լսում ենք մարդկանց՝ սովածությունից կատաղած կենդանիների թիրախ դառնալու, ընդհուպ մինչեւ հարձակման դեպքերի մասին:
Ոստիկնությունում միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում արձանագրվել է շների հարձակման 4, իսկ նախորդ շաբաթ՝ 3 դեպք: Չկարողանալով պահել տներում, կենդանիներին բաց են թողնում, ինչը լուրջ սպառնալիք է հասարակության համար:
«Վերջին ժամանակահատվածում սննդային մնացորդները աղբարկղերում քչացել են բլոկադայի պատճառով, եւ թափառող շները մարդկանց տոպրակներում միս կամ այլ սնունդ տեսնելու դեպքում հարձակման փորձեր են անում: Ներկա պահին վտանգն ավելի մեծ է: Մի անգամ երկու կիլոգրամ միսը ձեռքիս երկու կմ հետեւիցս եկել են, բացի բարեբախտաբար, չեն կծել, հարձակում ուժեղ չի եղել: Բայց հետապնդում են մարդկանց»,-ասում է Ստեփանակերտի բնակիչներից մեկը:
Մեկ այլ բնակիչ էլ նշեց, որ շները սոված են ու գազազած, ինչը վտանգ է ներկայացնում առաջին հերթին բակերում խաղացող երեխաների համար:

Azerbaijan has closed the liferoad to Artsakh
Such lies and such attitude towards human rights clearly show how Azerbaijan treats the rights of the people of Nagorno-Karabakh…
Commenting on Baerbock's statement about the situation related to the ongoing blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan and the resultant humanitarian disaster in Nagorno-Karabakh…
The delegation comprises the mayor of Paris, Anne Hidalgo, member of the French Senate Bruno Retailleau, French Armenian mayor of Strasbourg Jeanne Barseghian, and the heads of the French regions that provided the humanitarian aid for Artsakh (Nagorno-Karabakh)…
A special meeting is being held in the Artsakh National Assembly, with the participation of President Arayik Harutyunyan, regarding the events taking place in Artsakh…