Հարավային Կորեայի Գիտության և տեխնոլոգիաների առաջադեմ ինստիտուտը (KAIST) ստեղծել է աշխարհում առաջին մարդանման ռոբոտը, որն ունակ է կատարել օդաչուի գործառույթները։ Նա ստացել է PIBOT անունը և արհեստական ինտելեկտի վրա հիմնված հմտություններ։
Ինչպես հայտնում է news.kaist.ac.kr ռեսուրսը, սա առաջին անգամը չէ, որ ստեղծվում է ռոբոտ օդաչու, սակայն այս զարգացման առանձնահատկությունն այն է, որ այն մարդանման է, այսինքն՝ մարդանման ռոբոտ։ Ժամանակակից ինքնաթիռներում դրա հայտնվելու համար անձնակազմի խցիկի արդիականացում կամ վերակառուցում չի պահանջվում:
Նոր ռոբոտ օդաչուն պարզապես նստում է օդաչուի աթոռին և պատրաստ է կատարել իր պարտականությունները։ Օգտագործելով ChatGPT տեխնոլոգիան՝ նա կարողանում է հիշել աշխարհի ցանկացած տարածքի ավիացիոն քարտեզները, արագ տիրապետել հղման հրահանգներին՝ նույնիսկ արտակարգ իրավիճակներում արդյունավետ գործելու համար, հաղորդում է Planet Today-ը։
Նոր արտադրանքի ստեղծողները վստահեցնում են, որ ռոբոտը թռիչքի ժամանակ ավելի հուսալի կլինի, քան սովորական օդաչուն։ Այն չի վախենում ուժեղ տուրբուլենտությունից և արտաքին միջավայրի վիճակը վերահսկելու համար օգտագործում է ներկառուցված տեսախցիկ։

Южнокорейским передовым институтом науки и технологий (KAIST) разработан первый в мире робот-гуманоид, способный выполнять функции пилота. Он получил имя PIBOT и умения, основанные на искусственном интеллекте.
Как сообщает ресурс news.kaist.ac.kr, робот-пилот создается не впервые, но особенность данной разработки в том, что она гуманоидная, то есть, робот человекоподобный. Для его появления на борту современных лайнеров не требуется никакой модернизации, реконструкции кабины для экипажа.
Новый робот-пилот просто садится в кресло летчика и готов к исполнению его обязанностей. С использованием технологии ChatGPT он способен запомнить аэронавигационные карты любых территорий мира, быстро осилить справочные инструкции, чтобы эффективно действовать даже в условиях внештатных ситуаций, передает Planet Today.
Создатели новинки уверяют, что робот будет в полете надежнее обычного пилота. Он не боится сильной турбулентности, с помощью встроенной камеры отслеживает состояние внешней среды. «Новобранца» уже обучили осуществлять взлёт, руление и ряд других манипуляций.
Пока все это он проделывает на авиасимуляторе, однако вскоре изобретатели пересадят свое детище за штурвал реального самолета для продолжения тестирования. Проект планируют завершить к 2026.